Čtvrtek, 7. prosince 2023

10.9. - Den nanotechnologií v ČR

10.9. - Den nanotechnologií v ČR

10.9. je v Česku známý jako Den nanotechnologií, kdy si připomínáme význam, které české nanotechnologie mají pro český průmyslu.

Česká republika patří především k průkopníkům výroby nanovlákenných materiálů a nanovlákenných produktů. České nanotechnologie proslavila hlavně pandemie COVID-19 v podobě vysoce účinných nanoroušek a nano respirátorů, nanotechnologie v ČR ale nabízí mnohem více. Proč je 10.9. dnem nanotechnologií a jaké české nanotechnologické výrobky byste měli znát?

Výroba nanovláken v ČR

Proč slavíme 10.9. Den nanotechnologí

10. září si každoročně v ČR připomínáme významné české nano výrobky a slavíme Den nanotechnologií. Některé firmy mají v tento den i speciální slevy právě na produkty vyrobené pomocí nanotechnologií.

Je to jednoduché, jeden nanometr je 10?9 metru, i proto je 10.9. dnem nanotechnologií. V USA, kde se píše datum obráceně (10/9 je 9. října), je Národní den nanotechnologií oslavován 9. října.

Den nanotechnologií

Jaké české nanotechnologie byste měli znát

V České republice máme největší české experty v oblasti organických a anorganických nanovláken a jejich použití v textilním průmyslu, filtraci, čištění vody, zdravotnictví i energetice. V Česku umíme zvláknit prakticky jakoukoli látku a lze tak vyrábět nejen nanovlákna ze zcela přírodních látek, ale i například nanovlákna, která lze jíst.

Nejenže v Česku máme experty na vývoj a výrobu strojů na hybridní zvlákňování, ale máme zde i řadu nanovlákenných výrobků, které si mohou zákazníci už dnes koupit.

Po nano rouškách a nano respirátorech jsou nejznámější české nanotechnologie v lůžkovinách s nanovlákennou bariérou pomáhají alergikům a nanovlákenné pleťové masky, které patří mezi nejrevolučnější technologie v kosmetice za posledních několik desítek let.

Oblečení z nanomateriálu může být extrémně lehké, odolné a fungovat proti zápachu

Češti vědci ale jdou mnohem dál, umí pomocí nanočástic vyčistit vzduch i vodu od nečistot a patogenů. Dokážeme pomocí 3D nanotiskárny vyrobit jemný skelet pro vytváření náhradních lidských orgánů.

Velmi zajímavé je použití nanomateriálů i v oblečení, které je díky využití nanotechnologií mnohem ekologičtější, a zároveň funkčnější.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů