Pátek, 1. prosince 2023

Brněnská odpadová firma SAKO měla loni poprvé obrat přes miliardu

Brněnská odpadová firma SAKO měla loni poprvé obrat přes miliardu

Brněnská odpadová a energetická společnost SAKO Brno loni poprvé dosáhla na obrat přes jednu miliardu korun. Meziročně se zvýšil z 949 milionů na 1,17 miliardy. Zisk vzrostl ze 187 na 279 milionů korun. Městská akciová společnost těžila loni především z rekordní výroby elektrické energie, kterou vyrábí spalováním odpadu. Firma to uvedla v tiskové zprávě.

Spalovna, tedy zařízení na energetické využívání odpadu, loni zpracovala 242.000 tun odpadu, což umožnilo výrobu 68.000 MWh elektřiny a také 971.000 GJ tepla. Z hlediska výroby elektřiny považuje firma loňský rok za úspěšný. "Výsledku jsme dosáhli díky vysoké provozní spolehlivosti obou spalovenských kotlů. Vysokou spolehlivost provozu zvýraznilo také několik investic, z nichž nejvýznamnější byla výměna rozvodny z roku 1987. Její komplexní obměna přináší prostor pro dodatečné vyvedení elektrického výkonu dalším potenciálním odběratelům," uvedl předseda představenstva Pavel Urubek.

Brno silně těží z toho, že v širokém okolí není žádné podobné zařízení, které by umožňovalo spalování a energetické využívání odpadu. Z Brna totiž loni vozy společnosti svezly 85.000 tun odpadu, další desítky tisíc tun pocházejí jak z obcí jižní Moravy, tak z kraje Vysočina a z východních Čech a okolních moravských krajů. Díky tomu nemusí Brno a další obce komunální odpad skládkovat.

Z brněnského odpadu tvoří 80 procent směsný komunální dopad a jeho množství je už řadu let přibližně stejné. Od roku 2010 však stále roste množství plastů, loni ho bylo 4000 tun. Dále šlo o 7500 tun papíru, 5000 tun skla a 1500 tun bioodpadu. "Meziročně rostlo množství plastu o čtyři procenta. Potěšující je zájem Brňanů o svoz bioodpadu. Předloni jsme do městské kompostárny úspěšně dopravili 1000 tun kuchyňského bioodpadu, loni to bylo o 50 procent více," řekl Urubek.

Firma neustále investuje do inovací a zařízení, které zrychlí a zjednoduší třídění odpadu a zároveň umožní jeho energetické využití. Letos v březnu zahájila provoz na automatické dotřiďovací lince za 330 milionů korun, která zvládne vytřídit 4,5 tuny odpadu za hodinu.

Pro firmu loni pracovalo 485 lidí, o 14 více než v roce předchozím.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů