Sobota, 2. prosince 2023

Těžba písku devastuje oceánské dno, varovala OSN

Těžba písku devastuje oceánské dno, varovala OSN

Ze světových oceánů se každý rok vytěží přibližně šest miliard tun písku, což ohrožuje mořský život a pobřežní komunity. Uvedl to server BBC News s odkazem na data Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP), podle nějž je písek po vodě nejvyužívanějším přírodním zdrojem na světě a používá se k výrobě betonu a skla.

Některá plavidla fungují jako vysavače, které bagrují písek i mikroorganismy, jimiž se živí ryby, uvedl UNEP. To znamená, že v některých oblastech se život možná už nikdy neobnoví.

Zveřejnění nových údajů se shoduje se spuštěním nového analytického nástroje nazvaného Marine Sand Watch, který monitoruje činnost bagrů pomocí sledování mořských vod a umělé inteligence.

"Rozsah dopadů těžebních činností a bagrování v mělkých mořích na životní prostředí je alarmující," řekl Pascal Peduzzi, který vede analytické centrum UNEP GRID-Geneva.

Nová platforma odhaduje, že z přibližně 50 miliard tun písku a štěrku, které lidstvo každoročně spotřebuje, pochází v průměru šest miliard tun ze světových oceánů a moří. To odpovídá "více než jednomu milionu sklápěcích vozů každý den", uvedl Peduzzi. Mořské prostředí musí dostat čas na obnovu, řekl a dodal, že "to není udržitelné".

Velká plavidla "v podstatě sterilizují mořské dno tím, že těží písek a drtí všechny mikroorganismy, které jsou potravou pro ryby", řekl Peduzzi. Někdy je písek vybagrován až na dno, což znamená, že se mořský život nemusí nikdy obnovit, dodal.

UNEP doporučil, aby bylo bagrování písku zakázáno i na plážích, aby se ochránila odolnost pobřeží a ekonomiky.

Písek je nezbytný pro stavbu budov, silnic, vodních přehrad a solárních panelů. Může také hrát důležitou environmentální roli, protože chrání komunity před stoupající hladinou moře.

Zpráva uvádí, že Jihočínské moře, Severní moře a východní pobřeží USA patří k oblastem, kde se bagruje nejvíce.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů