Sobota, 2. prosince 2023

Aktivisté v Mnichově na protest proti autosalonu vyvěsili falešné plakáty

Aktivisté v Mnichově na protest proti autosalonu vyvěsili falešné plakáty

Aktivisté z klimatického a sociálního hnutí Attac v noci na dnešek v Mnichově vyměnili na zastávkách autobusů a tramvají a ve stanicích metra plakáty za falešnou reklamu, ve které zesměšňují auta jako symbol svobody a ukazují následky globální katastrofy v německých městech. Akce se uskutečnila na protest proti mezinárodní automobilové a dopravní výstavě IAA Mobility, která se v bavorské metropoli koná do neděle.

"Naše kampaň s falešnými reklamními plakáty, ve kterých je německá autozemě spálená, zatopená a vyprahlá, je namířena proti automobilovému průmyslu a jeho pokusům o greenwashing," uvedlo hnutí Attac. Jako greenwashing se označuje snaha prezentovat se odpovědně k životnímu prostředí, ač tomu tak ve skutečnosti být nemusí.

Plakáty ukazují vůz typu SUV v Berlíně sužovaném lesními požáry, v Hamburku zatopeném mořem a v pouští pohlceném Mnichově. Reklamu pak doprovází nápis Die Freiheit, die ihr meint (Svoboda, kterou myslíte). Němečtí politici často o automobilech hovoří jako o symbolu svobody, v minulosti se tak vyjádřila například ministryně zahraničí Annalena Baerbocková za Zelené.

"K autům se hlásíme. Mobilita je součástí naší bavorské DNA a je symbolem pokroku a svobody," prohlásil v úterý bavorský premiér Markus Söder, když veletrh IAA Mobility otevíral.

Do Mnichova se protestovat proti autosalonu sjeli stoupenci řady ekologických hnutí, mimo jiné Letzte Generation (Poslední generace), Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) či Greenpeace. Několik aktivistů z Letzte Generation se dnes ráno dlaněmi přilepilo k vozovce na dvou úsecích vnitřního mnichovského okruhu, a zhruba na 90 minut tak zablokovali silniční dopravu.

Protesty klimatických aktivistů v bavorském hlavním městě prozatím nejsou tak rozsáhlé, jak někteří novináři očekávali. V úterý se ale několika demonstrantům z Greenpeace podařilo na výstavišti krátce narušit kancléři Olafu Scholzovi a premiéru Söderovi jejich úvodní prohlídku. Hnutí Extinction Rebellion pak z vodních nádrží před vchodem vypouštělo černý dým.

Na hladké konání veletrhu v Mnichově dohlíží asi 4500 policistů, a to nejen z Bavorska, ale také z dalších spolkových zemí. V ulicích města jsou vedle uniformovaných policistů i hlídky v civilu.

Aleš Zápotocký

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů