Sobota, 2. prosince 2023

Photon Energy a RayGen zprovoznili v Austrálii unikátní solární elektrárnu

Photon Energy a RayGen zprovoznili v Austrálii unikátní solární elektrárnu

Photon Energy N.V. (dále jen "Photon Energy Group" nebo "společnost"), společnost s českými kořeny se sídlem v Amsterdamu, poskytující řešení pro solární energii a čistou vodu v Evropě a Austrálii, spolu s australskou technologickou společností RayGen Resources Pty Ltd (,,RayGen"), zprovoznili RayGen projekt - inovativní solární elektrárnu s elektrotermálním úložištěm u města Carwarp.

"Jsme nadšeni, že můžeme oslavit zprovoznění solární elektrárny s úložištěm společnosti RayGen. Je to důležitý milník v rámci přechodu k čistým zdrojům energie nejen pro Austrálii," řekl Georg Hotar, CEO Photon Energy Group. "Technologie RayGen přímo řeší problém nestability solární energie. Dodává elektřinu ve dne i v noci - ze solárního zdroje a z vlastního úložiště. Věříme, že tato technologie má potenciál rozšířit se ve větším měřítku, proto usilovně pracujeme na developmentu obdobné 200 MW solární elektrárny s úložištěm v Yadnarie v Jižní Austrálii. Tento projekt je již v pokročilé fázi developmentu."

"Jsme nesmírně rádi, že můžeme s Photon Energy - naším důležitým partnerem a investorem v RayGen - oslavit tento úžasný milník. Photon Energy vstoupila do projektu Carwarp s příkladným odhodláním a v celém průběhu nám byla oporou svým know-how. Zprovozněním tohoto projektu se nyní s Photon Energy můžeme soustředit na další nadcházející projekty, zejména solární farmu Yadnarie," řekl Richard Payne, CEO RayGen.

Elektrárna RayGen v Carwarp přidá 4 MW vysoce účinné FV solární a 2,8 MW / 50 MWh (17 hodin) elektrotermální úložné kapacity do sítě regionu West Murray.

Photon Energy má na svých trzích rozpracované projekty o celkové kapacitě 1,2 GWp, včetně 200 MW FV solární elektrárny kombinované se 115 MW (až 24 hodin) elektrotermálním úložištěm s použitím technologie RayGen. Společnost očekává, že konečné rozhodnutí ohledně financování tohoto obřího projektu oznámí do poloviny následujícího roku.

Photon Energy Group uzavřela strategické partnerství a zároveň oznámila svou vstupní investici do RayGen v dubnu 2020. Dostala se tak do společnosti velkých investorů jako AGL Energy, Equinor, Chevron, SLB (nové jméno pro technologického giganta Schlumberger) a Australská agentura pro obnovitelnou energii (ARENA).

Vedle rozpracovaných RayGen projektů investovala Photon Energy Group do společnosti RayGen od dubna 2020 několikrát. V high-tech společnosti si v současnosti drží 7,6% podíl.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů