Sobota, 2. prosince 2023

Švédská aktivistka Thunbergová čelí novému obvinění z neuposlechnutí policie

Švédská aktivistka Thunbergová čelí novému obvinění z neuposlechnutí policie

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová dnes byla znovu obviněna z neuposlechnutí policejního nařízení. Před necelými dvěma měsíci byla za stejný přestupek odsouzena k pokutě ve výši 1500 švédských korun (asi 3000 Kč), informovala agentura Reuters.

Soud v Malmö 24. července udělil Thunbergové pokutu za to, že v červnu během blokády ropného terminálu neuposlechla příkaz policie opustit místo. Několik hodin po vynesení rozsudku se Thunbergová zúčastnila další protestní akce v přístavu, odkud ji policie násilím vyvedla.

"Tato demonstrace nebyla povolená a vedla k zablokování automobilové dopravy. Obviněná neuposlechla nařízení policie místo opustit," napsala prokuratura v prohlášení.

Datum soudu bylo podle agentury AFP stanoveno na 27. září, může se ale ještě změnit. Agentura Reuters uvedla, že Thunbergová by mohla v případě, že bude i podruhé shledána vinnou, čelit vyššímu trestu. Za neuposlechnutí policie může být ve Švédsku udělen až šestiměsíční trest vězení, píše Reuters.

Ve světovou známost vešla Greta Thunbergová už ve svých 15 letech, když se na konci léta roku 2018 posadila před stockholmský parlament, aby od švédských politiků požadovala důslednější ochranu klimatu. O rok později se už setkávala se státníky a stala se symbolem boje proti klimatickým změnám.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů