Sobota, 23. září 2023

Británie dá půl miliardy liber, aby v zemi udržela v chodu největší ocelárnu

Británie dá půl miliardy liber, aby v zemi udržela v chodu největší ocelárnu

Británie dá půl miliardy liber (14,3 miliardy Kč), aby udržela v chodu ocelárnu v Port Talbotu v jižním Walesu. Díky vládní podpoře má tato největší britská ocelárna také vyrábět ocel ekologičtějším způsobem, informoval dnes zpravodajský server BBC. Pomoc ale může v celé Británii znamenat ztrátu až 3000 pracovních míst, což kritizují odbory.

Indický konglomerát Tata, který ocelárnu vlastní, využije finanční prostředky k tomu, aby dvě vysoké pece na uhlí mohl přestavět na elektrické obloukové pece. Ty mohou pracovat na elektřinu s nulovými emisemi uhlíku.

"Tento návrh je přelomovým okamžikem pro zachování pokračující výroby oceli ve Velké Británii, podporu udržitelného hospodářského růstu, snížení emisí a vytvoření ekologických pracovních míst," uvedl britský ministr financí Jeremy Hunt.

Tata v Británii zaměstnává přibližně 8000 lidí. Firma sama do projektu investuje z vlastních prostředků přibližně 750 milionů liber. Upozornila ale, že projekt zároveň povede ke konzultacím o "hluboké potenciální restrukturalizaci", což jinými slovy znamená rušení pracovních míst.

Britské ministerstvo pro podnikání a obchod uvedlo, že dohoda zachová pouze asi 5000 pracovních míst z celkového počtu zaměstnanců společnosti Tata. Odbory proto nesou takovou vyhlídku s nelibostí.

"Náklady pro místní lidi a širší komunitu Port Talbot budou obrovské," citovala agentura Reuters generálního tajemníka odborového svazu GMB Garyho Smithe. "Opět se nám naskytla podívaná na to, jak vedoucí představitelé fantazírují o 'spravedlivém přechodu', zatímco hořkou realitou pro pracovníky je, že dostanou výpověď," dodal.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů