Čtvrtek, 7. prosince 2023

Se zaváděním komunální energetiky může obcím pomoci nástroj Energie pro města

Se zaváděním komunální energetiky může obcím pomoci nástroj Energie pro města

Se zaváděním komunální energetiky a orientací v této problematice může městům i menším obcím pomoci nástroj Energie pro města. Poradit může například se zavedením fotovoltaické elektrárny. Bezplatný nástroj dnes na tiskové konferenci přestavil zástupce expertní skupiny Frank Bold, která za jeho vytvořením stojí.

Obce mají podle experta na energetiku a právníka ze skupiny Frank Bold Jana Bakuleho v souvislosti s energetickou krizí tendenci být nezávislejší na dodavatelích elektřiny a snaží se najít cestu, jak mohou část zajistit samy. Nástroj podle něj může pomáhat obcím začít s obecní energetikou například projektem fotovoltaické elektrárny.

Energie pro města na základě vyplněného dotazníku s informacemi o obci a její energetické situaci nabídne analýzu komunální energetiky s doporučeními na míru. Součástí analýzy je takzvaný krokoměr projektu fotovoltaické elektrárny, který shrnuje situaci obce v procesu a to, jak má postupovat dál. Nabízí také vysvětlení pojmů.

Analýza vychází ze čtyř kategorií otázek, kterými se musí obec v souvislosti s rozvojem energetiky zabývat. Věnuje se technické a ekonomické připravenosti, právní přípravě a možnostem zapojení do projektů komunální energetiky.

Podle starosty obce Prosetín Michala Vychroně je nástroj užitečný mimo jiné proto, že může občanům transparentně a srozumitelně ukázat, co obec udělala a co zanedbala. Označí podle něj také nejrizikovější místa, kterým bude obec v procesu zavádění komunální energetiky čelit. Podle tajemníka Aše Václava Staška je Energie pro města užitečná pro obce, které už se komunální energetikou zabývají, i pro ty, co o tom teprve uvažují. Analýza podle něj umožňuje vidět energetickou koncepci města v celku, zvážit více zdrojů a následně se rozhodnout.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů