Sobota, 2. prosince 2023

Úplný odchod od fosilních paliv je nerealistický, řekl čínský vyslanec pro klima

Úplný odchod od fosilních paliv je nerealistický, řekl čínský vyslanec pro klima

Úplný odchod od fosilních paliv je nerealistický, řekl zvláštní čínský vyslanec pro klimatické otázky Sie Čen-chua. Dodal, že tato paliva, která přispívají k oteplování klimatu, musejí i nadále hrát důležitou roli při zabezpečování globálních energetických potřeb. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

"Je naprosto nerealistické zcela přestat využívat energii z fosilních paliv," prohlásil Sie, který bude Čínu zastupovat na letošním klimatickém summitu COP28. Kvůli nestálé povaze energie z obnovitelných zdrojů a nevyzrálosti klíčových technologií, například v oblasti skladování energie, se svět podle něj musí dál spoléhat na fosilní paliva, aby si zajistil hospodářský růst.

Čína je podle agentury Reuters největším spotřebitelem fosilních paliv na světě. Na klimatických rozhovorech v Glasgowě v roce 2021 stál Peking za prosazením úpravy konečné dohody tak, aby místo o "postupném ukončování" využívání fosilních paliv hovořila pouze o jeho "postupném snižování".

V centru letošních jednání na summitu COP28 bude stát zpráva OSN, podle které se podaří omezit růst teplot jen tehdy, pokud se ještě v tomto desetiletí emise CO2 sníží o dalších 20 gigatun a pokud planeta do roku 2050 dosáhne takzvané uhlíkové neutrality. Klimatičtí aktivisté doufají, že tato zpráva vytvoří politickou vůli stanovit jasné cíle pro konec používání ropy a uhlí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů