Pátek, 8. prosince 2023

Fotosoutěž Evropské agentury pro životní prostředí 2023: ZeroWaste PIX 2023

Fotosoutěž Evropské agentury pro životní prostředí 2023: ZeroWaste PIX 2023

Fotosoutěž Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) v letošním roce vyzývá fotografy k zachycení vzorců výroby a spotřeby, zvyků a chování v každodenním životě, a to jak těch dobrých (udržitelných), tak i těch horších (neudržitelných). Letošní fotosoutěž ZeroWaste PIX 2023 je výzvou k zamyšlení nad stavem moderní civilizace a jejím cílem je inspirovat ke změně.

Systémy výroby a spotřební návyky jsou zásadními aspekty naší ekonomiky a živobytí. Díky průmyslové výrobě se jako spotřebitelé těšíme řadě vymožeností, které zvyšují kvalitu našeho života. Víme však, že tento systém má dopad na životní prostředí a čím dál více i naše zdraví. Naše systémy výroby a spotřeby vedou ke zvýšenému znečištění životního prostředí, k neustávající těžbě surovin a často také k nevhodným pracovním podmínkám. K neudržitelnému modelu tohoto systému však existují řešení a alternativy. Vyfotografujte obojí, např. přetékající skládku odpadů nebo komunitní zahradu.

Do 3. října 2023 pošlete prostřednictvím soutěžního formuláře maximálně pět svých fotografií do jedné ze čtyř soutěžních kategorií:

 • Cirkulární a chytré - zelené technologie a inovace (např. recyklace a renovace, využití různých typů zbytků a odpadů atd.)
 • Ekologický životní styl - vědomé volby a návyky v našem každodenním životě (např. snížení spotřeby masa, kompostování organického odpadu, využití trhu s použitými výrobky, nákup místních a ekologických produktů nebo výroba vlastní elektřiny atd.)
 • Nehospodárná výroba - nadvýroba a nadměrná tvorba odpadu (např. nadměrné využívání surovin, nadměrná výroba produktů, návrhy a výroba rychle zastarávajících výrobků atd.)
 • Spotřební mánie - spotřební vzorce a kultura vyhazování (např. plýtvání potravinami, následování módních trendů, využívání výrobků na jedno použití atd.)

Ceny:

 • Vítěz každé ze čtyř soutěžních kategorií obdrží finanční ocenění ve výši 1 000 EUR.
 • Na základě on-line veřejného hlasování bude také udělena Cena veřejnosti, která bude ohodnocena částkou 500 EUR.
 • EEA udělí rovněž Cenu pro mládež ve věkové kategorii 18-24 let, kterou ocení částkou 500 EUR.

Pravidla soutěže:

 • Všem zúčastněným musí být nejméně 18 let a musí být občany jedné ze 32 členských zemí EEA nebo zemí spolupracujících s EEA, tj. z některého z 27 členských států EU, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska, Turecka, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova*, Severní Makedonie nebo Srbska.
 • Fotografie přihlášené do soutěže musí být pořízeny ve výše uvedených zemích.
 • Každý soutěžící může přihlásit maximálně 5 příspěvků (s minimálním rozlišením 2000 pixelů, v elektronickém formátu, např. .jpg, .png, .tiff), ke kterým má plná autorská práva.
 • Na přihlášených fotografiích nesmí být k rozpoznání žádná loga a názvy značek.
 • Každá přihlášená fotografie musí splňovat kritéria soutěže a musí být odeslána prostřednictvím soutěžního formuláře.

Harmonogram a proces výběru:

 • Nejlepší fotografie v každé soutěžní kategorii vybere předvýběrová komise složená z expertů na komunikaci a životní prostředí EEA.
  Ohlášení finalistů 24. října 2023.
 • Nejlepší vybrané příspěvky budou v termínu od 24. října do 7. listopadu 2023 otevřeny pro veřejné hlasování, ze kterého vyjde vítěz Ceny pro veřejnost.
 • Nejlepší vybrané fotografie budou vyhodnoceny externí porotou složenou z expertů spolupracujících s EEA napříč celou Evropou- porota určí vítěze všech 4 soutěžních kategorií a určí také vítěze Ceny pro mládež.
 • Ohlášení všech vítězů 10. listopadu 2023.

Veškeré informace o soutěži naleznete na webových stránkách fotografické soutěže ZeroWaste PIX 2023.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů