Pátek, 9. května 2025

Firmě Remiva, která recykluje plasty, meziročně klesly tržby, zisk ale stoupl

Firmě Remiva, která recykluje plasty, meziročně klesly tržby, zisk ale stoupl

Společnosti Remiva z Chropyně na Kroměřížsku, která se zabývá především recyklací plastů, klesly loni tržby meziročně zhruba o 28,5 milionu korun na 222,3 milionu. Čistý zisk podniku ale stoupl. Loni přesáhl 24,4 milionu korun, v roce 2021 byl asi 20 milionů. ČTK to zjistila z účetní závěrky a výroční zprávy firmy, které jsou založené ve Sbírce listin.

Čistá aktiva společnosti, která patří mezi největší tuzemské zpracovatele plastových technologických odpadů, dosahovala na konci loňského roku téměř 84,1 milionu korun, vlastní kapitál přesahoval 62,9 milionu a cizí zdroje činily zhruba 17,8 milionu. Loni Remiva zaměstnávala v průměru zhruba 34 lidí, o rok dříve 35. Na mzdy v roce 2022 uvolnila přes 13 milionů korun.

Firma má významné postavení na evropském trhu s takzvanými kompaundy a regranuláty, které vyrábí z plastového odpadu. Kompaundy jsou polotovary do plastikářského průmyslu pro výrobu vodovodních a topenářských trubek, kabelů, dílů pro auta nebo domácích spotřebičů. Obdobné je to i v případě regranulátů, z nichž lze vyrobit například zatravňovací dlažbu, kompostéry nebo plastové pytle.

Loni Remiva pořídila novou linku primárně určenou na výrobu kompaundů plněných skelným vláknem a gravimetrické dávkovací zařízení. "Společnost používá ve výrobě technologie, které se řadí mezi nejšpičkovější na světě. Jelikož zpracovává i nadměrné odpady, vlákna, textilie, fólie, piliny, desky, profily a podobně, má ve svém sortimentu několik typů a druhů strojů jako je před-drtič, nožové mlýnky a výkonnější regranulační linku," uvedli ve výroční zprávě zástupci podniku.

V dubnu 2011 zničil areál společnosti rozsáhlý požár. Jeho likvidace trvala 90 hodin. Požár poškodil i sousední budovy dalších společností a okolní rodinné domy, škoda dosáhla zhruba 270 milionů korun. Remiva tehdy přišla o výrobní objekt, sklady, stroje, materiál i o výrobky. Sídlo společnosti se skladovými halami se firmě podařilo v Chropyni znovu otevřít před osmi lety. Vlastníkem podniku je Miroslav Vala z Kroměříže.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů