Sobota, 2. prosince 2023

Konference Zdraví a vitalita včelstev v Mendelově muzeu: Nové pohledy na péči a ochranu našich nejvýznamnějších opylovatelů

Konference Zdraví a vitalita včelstev v Mendelově muzeu: Nové pohledy na péči a ochranu našich nejvýznamnějších opylovatelů

Již tento víkend (30.9-1.10. 2023) se v brněnském Mendelově muzeu Masarykovy univerzity (Mendlovo nám. 907/1a, Brno-střed) uskuteční konference s názvem Zdraví a vitalita včelstev, kterou pořádá Mendelova společnost pro včelařský výzkum, z.s. (MSVV). Konference propojí odborníky s veřejností a nabídne informace o nových přístupech ke zlepšení zdraví a kondice včelstev. Akce otevře veřejnosti témata chovu včel, veterinární péče a bude sledovat souvislosti se zemědělským hospodařením, biodiverzitou a celkovým stavem krajiny. Víkendový program nabídne odbornou konferenci s účastí zahraničních i tuzemských přednášejících, panelové diskuze, promítání filmu Kam mizí včely (,,The Pollinators") a praktický workshop výroby domácí kosmetiky z včelího vosku.

Výzkumná pracovnice a odbornice na včelí škůdce a choroby Kaira Wagoner představí nástroj UBeeO pro zlepšení čistícího pudu včel, Geert Stealant a Torben Schiffer sdělí své poznatky s predátory Varroa D. a tuzemští přednášející se podělí o své přístupy a zkušenosti, jak obor včelařství dále rozvíjet směrem ke zlepšení zdraví, vitality a odolnosti našich nejvýznamnějších opylovatelů. Panelová diskuze ,,Strategie tlumení varroózy v ČR" otevře prostor pro sdílení a řešení aktuálních témat na poli veterinárních opatření a adaptací včelstev na staré i nové patogeny. ,,Nedělní diskuze s názvem ,,Krajina pro včely" bude reflektovat proměny hospodářských systémů v krajině a jejich vliv na opylovatele," říká Jaroslav Bajko, předseda MSVV.
Klimatická změna pro zemědělství i včelařství přináší nová rizika spojená s extrémnějšími projevy počasí (jako je např. dlouhodobé sucho, silné bouře, intenzivní srážky, mírné zimy nebo migrace nepůvodních druhů). Tyto jevy ovlivňují produkční systémy i živé ekosystémy a mohou vést v krajním případě až k jejich zániku. Změny hospodaření směrem k adaptacím na proměny klimatu mohou nežádoucí vlivy omezit a situaci v čase stabilizovat. V případě regenerativního zemědělství, při pěstování meziplodin se významně rozšiřuje i nabídka včelí pastvy, což zásadně ovlivní pestrost opylovatelů, výnos medu i zimování včelstev.
V rámci projektu Hra o klima! Na tahu před změnou klimatu a festivalu Země na talíři organizace Na mysli promítne v neděli 1.10 od 13:30 film Kam mizí včely známého režiséra a včelaře Petera Nelsona. Snímek přibližuje cestu kočujících včelařů a jejich včelstev po USA a ukazuje, jakým problémům musí čelit oni i jejich včelstva. Film také odhaluje nedostatky a slabé stránky současného zemědělství, které je závislé na, pro včely nebezpečných, agrochemikáliích. Ve snímku se o své názory na včely podělí i farmáři, vědci či kuchaři, kteří se shodují na tom, že bychom včelám měli věnovat větší pozornost, protože ačkoliv si to neuvědomujeme, tito malí pomocníci zajišťují naši potravinovou bezpečnost.
V neděli 1.10 si od 16:50 mohou zájemci po nabitém programu přednášek vyzkoušet také výrobu vlastní přírodní kosmetiky bez chemie. Dozví se, jak v kosmetice nejlépe využít včelí produkty a společně si umíchají léčivý krém z včelího vosku a medový peeling na obličej. Na workshop je nutné si rezervovat místo předem na webu konference.
Více informací o konferenci a aktuální program naleznete na: MSVV - Konference a včelařské vzdělávání
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů