Neděle, 10. listopadu 2024

Můžeš recyklovat cokoliv, co má kabel, baterii nebo zásuvku

Můžeš recyklovat cokoliv, co má kabel, baterii nebo zásuvku

Každý rok 14. října se připomíná Mezinárodní den elektronického odpadu. Jeho cílem je upozornit na čím dál vážnější problém elektronického odpadu a podpořit odpovědné nakládání s ním. Letošní motto "Můžeš recyklovat cokoliv, co má kabel, baterii nebo zásuvku" nás všechny vyzývá k jednoduchému, ale důležitému kroku v ochraně naší planety. A byť to může znít kontraintuitivně, i pořízením telefonu můžeme proti elektroodpadu zabojovat, třeba když se rozhodneme koupit si repasovaný iPhone od Swappie místo nového.

Elektronický odpad je už těžší než Velká čínská zeď
Na světě se každoročně produkuje stále větší množství elektronického odpadu. Podle OSN bude v roce 2023 na světě vyprodukováno až 8 kg elektronického odpadu na jednu osobu. To znamená, že se celosvětově vyhodí neuvěřitelných 61,3 milionu tun elektronického odpadu, což převyšuje hmotnost Velké čínské zdi. Narozdíl od ní ale hory odpadu dál rostou. Elektronický odpad totiž netvoří jen staré počítače a telefony; jde o rozmanitou škálu mnoha elektronických zařízení, které obsahují vzácné materiály a nebezpečné látky, což představuje ekologické riziko, pokud se nezpracují správně. Navíc odhady statistiků říkají, že v nezpracovaném elekroodpadu leží až 60 miliard dolarů v materiálech.
Kolik telefonů máš, tolikrát jsi člověkem?
Podle studie, kterou uveřejnila BBC, je na světě 16 miliard mobilních telefonů - a v Evropě se již téměř třetina z nich nepoužívá. Jen v minulém roce lidé vyhodili do běžného odpadu 5 miliard telefonů. A právě tady se otevírá cesta, jak pomoci planetě i peněžence. Společnost Swappie odkupuje od lidí jejich staré iPhony. Ty repasuje a teprve skutečně nepoužitelné součástky ekologicky zlikviduje. Profesionálně zrepasované telefony pak prodává. Takový telefon má až o 78 % nižší uhlíkovou stopu a je až o 40 % levnější. Swappie na své iPhony navíc poskytuje 12 měsíců záruku. Mnohé další důvody, proč pořídit repasovaný iPhone, popisuje společnost na svém blogu. Když telefon doslouží, většina jeho komponentů častokrát ještě funkční je. Vzhledem k tomu, z jak cenných surovin chytrý telefon sestává, je nelogické vyhazovat jej celý, pokud se rozhodneme pořídit si nový model. Každý nákup repasovaného telefonu od Swappie znamená méně výroby nových zařízení a snížení uhlíkové stopy, navíc ušetří stejně emisí, jako kdybychom vysadili jeden strom.
Kam s ním?
Všichni máme doma nepoužívané věci. Pokud jsou to věci funkční, je nejlepší je darovat nebo prodat. Pro ty, kdo jsou zruční, se nabízí trend upcylingu, který se zaměřuje na přetvoření starých věcí do nového, užitečného stavu. Nicméně, někdy už není jiná možnost, než rozebrat staré zařízení na materiály nebo součástky. Jak ale nakládat s elektronickým odpadem, nebo s odpadem, o kterém nevíte, jak ho správně zpracovat? V tomto ohledu může být velkým pomocníkem aplikace kamsnim.cz. Poskytuje seznam sběrných míst pro různé druhy odpadu. Stačí zadat, o jaký odpad se jedná, a aplikace vám ukáže, kam ho odvést, aby se minimalizovala zátěž pro životní prostředí.
Mezinárodní den elektronického odpadu nám připomíná, že můžeme jednoduše přispět k ochraně naší planety tím, že budeme odpovědně nakládat s elektronickým odpadem a využijeme možnosti recyklace nebo repasování zařízení. Každý malý krok pomáhá, a společně můžeme snížit množství elektronického odpadu a zachránit naši planetu pro budoucí generace.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů