Čtvrtek, 7. prosince 2023

Silničáři testují na Břeclavsku hydrogel, který má zlepšit kondici stromů

Silničáři testují na Břeclavsku hydrogel, který má zlepšit kondici stromů

Jihomoravští silničáři chtějí vyzkoušet novinku v péči o téměř 119.000 kusů dřevin. Každoročně jich stovky především kvůli suchu uhynou. Spojili se proto s vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a začali s testováním nového hydrogelu, který dokáže zadržet vodu v krajině, a zlepšit tak retenční schopnost půdy. Je navíc čistě přírodní a životní prostředí nezatěžuje, uvedla dnes v tiskové zprávě arboristka Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Marie Miklínová.

"Jsou to v podstatě gely, jejichž hlavní složkou je syrovátka, která vzniká jako odpad při výrobě čerstvých sýrů a tvarohu. Je tedy čistě přírodní, v půdě se rozloží na látky, které dodávají rostlinám živiny," řekla Miklínová. Silničáři gel poprvé testují na Břeclavsku. Pro 100 vysazených dřevin tam vzniklo 100 kilogramů syrovátkového hydrogelu. "K jedné dřevině aplikujeme kilogram hydrogelu. Chování těchto stromů pak budeme společně s vědci evidovat a porovnávat ve stejné lokalitě s těmi, které jsou bez něj," doplnila arboristka.

Silničáři musí každoročně pokácet stovky stromů, za poslední roky se čísla zvyšují. "Hlavní příčinou je období sucha, nejsme schopni novou výsadbu uzalévat, není to v našich silách. Druhou a velmi smutnou rovinou nových výsadeb je lidský faktor. Dost často jsou nové stromky ukradeny nebo záměrně poškozeny, aby nerostly," poznamenal ředitel správy Roman Hanák.

Správa a údržba silnic spravuje 4302 kilometrů silnic všech tří kategorií. Zajištění péče o dřeviny kolem nich je součástí letní údržby. "Aleje do krajiny patří, každopádně jsme při jejich vysazování značně omezeni. Vždy je potřeba souhlas policie, která nás limituje normou, jenž stanovuje vzdálenosti výsadeb od komunikace. Proto zveme dopravní inženýry ke každé nové výsadbě a komunikujeme spolu o vzdálenosti, která je pro ně v daném místě přípustná," doplnil Hanák. Některé navrhované lokality podle něj podmínky nesplňují, důležitá je i bezpečnost dopravního provozu. Častou překážkou pro výsadbu nových stromů jsou pak inženýrské sítě nebo nesouhlas majitelů pozemků.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů