Čtvrtek, 30. listopadu 2023

Za odvoz velkého odpadu a černých skládek dají K. Vary přes tři miliony ročně

Za odvoz velkého odpadu a černých skládek dají K. Vary přes tři miliony ročně

Karlovy Vary dávají ročně přes tři miliony korun za odvoz velkoobjemového odpadu a likvidaci černých skládek. I když město stále rozšiřuje počet odpadových nádob, podle náměstka primátorky Tomáše Trtka (ANO) se situace příliš nelepší. Upozornit na problém, který si obyvatelé způsobují z větší částí sami, má upozornit i propagační kampaň města, řekl dnes novinářům.

"Jsou to bohužel dvě standardní položky rozpočtu, a to myslím hlavně u té druhé, což je úklid černých skládek. Nejraději bychom byli, abychom tyto peníze nemuseli vynakládat a uklízet po někom cizí odpady. Jedná se o pravidelné rozmístění kontejnerů, které slouží k likvidaci velkých kusů odpadu, například nábytku a dalších věcí z bytů a domů. A druhá věc je úklid černých skládek, a to jak v okolí města, například v lázeňských lesích, ale i kolem nádob na odpady," popsal Trtek.

Přitom oba dva typy černých skládek vznikají podle vedení města zcela zbytečně. U hromad odpadu u odpadových nádob jde často o to, že si majitelé popelnic objednají malé nádoby nebo malý počet svozů. Černé skládky v lesích zase vznikají přesto, že město má sběrné dvory, kam je možné bezplatně takový odpad vyvézt. Jenže to mohou jen obyvatelé s trvalým bydlištěm ve městě a po prokázání totožnosti. Mnohdy se tak stává, že třeba odpad z rekonstrukcí bytů nebo domů končí na černých skládkách, protože firma, která práce provádí, nesplní svoji povinnost odpad zlikvidovat.

Na začátku podzimu město upozornilo na problém obyvatele billboardovou kampaní, která ukazovala některé z nejhorších míst, kde se odpad hromadí. Následovala pak naopak děkovná kampaň za místa, kde se lidé o okolí odpadových nádob starají.

Nápadů, jak zlepšit neutěšený stav kolem nádob je více, například vybudování ohrady kolem odpadových hnízd. Ale ani ve vedení města nepanuje shoda na tom, jestli by to bylo účinné, nebo by se nepořádek jen skryl za zídkou. Podle Trtka je to z velké části věcí obyvatel v okolí, jak bude nakonec vypadat veřejný prostor, ve kterém žijí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů