Pondělí, 26. února 2024

NKÚ: Chyby v účetnictví za víc než 40 mld. resort životního prostředí opravil

NKÚ: Chyby v účetnictví za víc než 40 mld. resort životního prostředí opravil

Chyby za 40,2 miliardy korun zjistil v loňském účetnictví ministerstva životního prostředí (MŽP) Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Resort významné nedostatky opravil, jeho účetní závěrka za rok 2022 tak podává věrný obraz hospodaření ministerstva, uvedli dnes kontroloři. Podle ministerstva šlo o formální nedostatky.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval údaje závěrečného účtu, účetnictví a sestavení účetní závěrky ministerstva životního prostředí. Protože kontrola začala už v účetním období roku 2022, mohl resort průběžně opravovat významné nedostatky, které kontroloři zjistili.

"Šlo o čistě formální věci," uvedla mluvčí ministerstva Lucie Ješátková. Dodala, že v připomínkovém řízení k připravované novele zákona o účetnictví resort žádá o jasné metodické stanovení účetních postupů pro zpřesnění a vyjasnění problémových okruhů.

Mezi nejvýznamnější opravy patří doúčtování podílu České republiky na finančních aktivech Modernizačního fondu za 24,5 miliardy korun spravovaných Evropskou investiční bankou. "Ministerstvo tak vykazuje ve své účetní závěrce aktiva, která mají formu dostupných finančních prostředků ČR," uvádí NKÚ.

Po provedených opravách bylo účetnictví ministerstva vedeno v souladu s právními předpisy. Nesprávnosti za 4,6 milionu korun, které resort neopravil, neměly významný dopad na účetní závěrku, která tak podle kontrolorů podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví.

Významné chyby neobsahuje ani závěrečný účet ministerstva, ani údaje, které úřad předložil pro hodnocení plnění státního rozpočtu za rok 2022. "Vnitřní kontrolní systém MŽP byl po opatřeních přijatých v průběhu kontroly v prověřovaných oblastech vyhodnocen ze strany NKÚ jako účinný," uvedli kontroloři.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů