Pondělí, 26. února 2024

Sněmovna schválila rozpočet SFŽP na příští rok s výdaji 49,9 miliardy korun

Sněmovna schválila rozpočet SFŽP na příští rok s výdaji 49,9 miliardy korun

Státní fond životního prostředí (SFŽP) bude v příštím roce hospodařit s výdaji 49,92 miliardy korun. Jeho příjmy by měly představovat stejnou částku. Návrh rozpočtu fondu dnes schválila Sněmovna. Letošní schválený rozpočet fondu činí 34,54 miliardy, očekávané příjmy 32,25 miliardy. Největší podíl příjmů fondu pro příští rok, skoro 40,1 miliardy korun, tvoří Modernizační fond, který má mimo jiné pomoci s přechodem tuzemské energetiky na šetrné zdroje.

Ze státního rozpočtu, konkrétně z rozpočtové kapitoly ministerstva životního prostředí, má dostat SFŽP přes sedm miliard korun. Z nich více než 6,1 miliardy korun bude pocházet z Národního plánu obnovy a 466 milionů korun z programu Nová zelená úsporám. Na spolufinancování a správu dotací z norských fondů má fond získat 266 milionů korun.

Příjmy fondu z poplatků mají v příštím roce dosáhnout téměř 2,3 miliardy korun. Z nich 1,27 miliardy korun bude činit poplatek za ukládání odpadů na skládky, 320 milionů korun platby za odebranou podzemní vodu, 220 milionů korun odvody za dočasné a trvalé odnětí zemědělské a lesní půdy, 200 milionů korun poplatek za znečišťování a 175 milionů korun platba za vypouštění odpadních vod do povrchových vod.

Většina výdajů půjde na Modernizační fond, a to 40,78 miliardy korun. Přes 6,5 miliardy Kč dá fond na Národní plán obnovy, více než 1,6 miliardy korun na Národní program Životní prostředí a 379 milionů korun na půjčky ke spolufinancování projektů Operačního programu Životního prostředí. Výdaje na provoz kanceláře fondu jsou rozpočtovány ve výši 755 milionů korun, počítá se s 615 zaměstnanci.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů