Neděle, 3. března 2024

Roadtrip Libereckého kraje představil čtyři energetická zařízení. Chce jimi inspirovat ostatní

Roadtrip Libereckého kraje představil čtyři energetická zařízení. Chce jimi inspirovat ostatní

,,Místa jsme volili tak, aby ukazovala na dobrou praxi a zároveň inspirovala. Každé představuje funkční, léty prověřené řešení přispívající k efektivnější a ekologičtější energetice regionu," uvedl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Roadtrip odstartoval v Jindřichovicích pod Smrkem, kde svůj malý větrný park zprovoznili již v roce 2003. Obec se tehdy stala vzorem využití obnovitelných zdrojů energie. Neusnula na vavřínech a v brzké době se chystá osadit místní brownfield bývalé textilky fotovoltaickými panely. Pro objekt rovněž hledá smyslupné využití.

Část peněz získaných z provozu větrníků směřují jindřichovičtí do obecního fondu životního prostředí. Z něj může místní komunita čerpat dotační prostředky na lokální projekty úspory energií.

Následovala návštěva bývalé textilní továrny Feigl & Widrich v Andělské hoře. Kulturní památka získala před nedávnem nový život díky instalaci moderní kotelny na biomasu. Technologie je mimochodem ryze česká. S výkonem 1000 kW vytápí přilehlé výrobní haly, stačí jí na to přibližně tři balíky slámy za den. Ceněná je i citlivost, s jakou investor přistoupil k revitalizaci architektonicky hodnotného industriálního areálu.

Třetí zastávkou se stala bioplynová stanice v Křižanech využívající technologii mokré fermentace. Od roku 2009 zde chlévský hnůj, kukuřičnou siláž a travní senáž využívají k výrobě tepla a elektřiny čímž dávají zemědělskému areálu novou přidanou hodnotu.

Roadtrip zakončila návštěva pilotního projektu souboru pasivních domů v Koberovech na Železnobrodsku. V roce 2007 s ním společnost Atrea získala hlavní cenu soutěže Energetický projekt roku. Unikátní je tento soubor nejen v rámci Libereckého kraje, ale i celého Česka, a to jak z hlediska energetiky, tak urbanismu. Ze souboru domů jich je jedenáct trvale obydleno, jeden slouží jako vzorový a jeden jako školící objekt pro techniky jablonecké společnosti. V každodenním provozu jsou patnáct let a za tu dobu mnohokrát prokázaly kvalitu a udržitelnost zvoleného řešení.

,,Chceme, aby se návštěva těchto míst stala inspirací pro další obce i soukromé investory v regionu. Naše Platforma moderní energetiky o to ostatně usiluje dlouhodobě, propojuje politiky s odborníky, vzdělává je a také jim přináší nové poznatky z národní i evropské úrovně," dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana, řízení resortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Pokud vás roadtrip po energetických zařízeních zaujal, vězte, že jsme ani zdaleka nevyčerpali zásobu regionu. Sledujte Liberecký kraj a Agenturu regionálního rozvoje, další roadtrip plánujeme na jaro 2014. ,,V hledáčku na příští rok máme vodíkové technologie, vodní energii nebo plazmové zplyňování odpadu," uzavřel Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje.

http://www.kraj-lbc.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů