Pondělí, 26. února 2024

Rakousko vyšetřuje ekologické aktivisty podle paragrafu o zločinecké skupině

Rakousko vyšetřuje ekologické aktivisty podle paragrafu o zločinecké skupině

Státní zastupitelství ve Vídni vyšetřuje klimatické aktivisty ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace) v souvislosti s jejich nedávnými protesty na základě paragrafu o zločinecké skupině. Dnes o tom informovala agentura APA. Za založení zločinecké skupiny nebo za členství v ní podle rakouských zákonů hrozí až tři roky vězení.

Mluvčí prokuratury Judith Zisková řekla, že vyšetřování se týká protestů konaných 20. listopadu a v následujících dnech, kdy se aktivisté "přibetonovali" k vozovce na dálnici A2 nebo na okruhu kolem vídeňského centra za použití směsi vteřinového lepidla a písku. "Protesty dosáhly nové úrovně," podotkla mluvčí. K odstranění aktivistů ze silnic bylo potřeba nasadit těžkou techniku a vozovky byly poškozené. Šlo přitom o úseky považované za součást rakouské kritické infrastruktury.

Zástupci Letzte Generation agentuře APA řekli, že prokuratura na základě paragrafu o zločinecké skupině vyšetřuje 23 členů skupiny.

Právní zástupce aktivistů Ralf Niederhammer připomněl, že paragraf o zločinecké skupině je v rakouském trestním zákoníku kvůli boji s organizovaným zločinem. "Nyní se používá proti občanskému hnutí považovanému za otravné," řekl.

Skupina Letzte Generation vyšetřování označila za kriminalizaci pokojných protestů a vzkázala, že akce budou pokračovat do doby, než politici zavedou účinná opatření k ochraně klimatu.

APA uvádí, že letos v květnu se na základě podobného paragrafu konaly razie proti klimatickým aktivistům v Bavorsku. Teprve nedávno soud v Mnichově rozhodl, že se tyto domovní prohlídky odehrály v souladu se zákonem a uvedl, že Letzte Generation splňuje kritéria zločinecké skupiny.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů