Pondělí, 26. února 2024

Dubaj během dne zdraví na klimatické konferenci halil hustý smog

Dubaj během dne zdraví na klimatické konferenci halil hustý smog

Účastníci klimatické konference OSN zažili tento víkend připomínku toho, jakým rizikům aktuálně lidstvo čelí. Hostitelské město Dubaj v neděli přikryl hustý smog a míra znečištění vzduchu dosáhla hodnot považovaných za "nezdravé", napsala agentura AFP. Na konferenci COP28 se mezitím v rámci "dne zdraví" konaly debaty o dopadech klimatických změn na lidský organismus.

"Nic moc pro hostitelskou zemi s ropným bohatstvím," komentoval dnes ráno situaci web Politico. Podle AFP bylo znečištění v Dubaji patrné od začátku klimatických jednání, v neděli pak dosáhlo úrovně 155 mikrogramů prachových částic známých jako PM2,5 na metr krychlový, alespoň podle dat na stránce waqi.info mapující kvalitu vzduchu po celém světě.

Uvedená koncentrace spadá do pásma s označením "nezdravá", při němž mohou začít zdravotní problémy pociťovat i lidé, kteří nepatří k obzvláště zranitelným skupinám. Dnes dopoledne se údaje na zmíněném webu pohybovaly okolo stovky.

Na programu COP28 byla neděle označena za "den zdraví", během kterého účastníci rozebírali negativní dopady změny klimatu včetně těch na kvalitu ovzduší. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že znečištění spojené s využíváním fosilních paliv ročně přispívá k úmrtím více než čtyř milionů lidí. Koncentrace částic PM2,5, které se uvolňují právě při spalování uhlí, ropy nebo plynu, by podle ní neměla přesahovat pět mikrogramů na metr krychlový.

Dubaj je nejlidnatějším městem Spojených arabských emirátů, podle odhadu z roku 2020 tam žilo téměř 3,5 milionu lidí. Zdejší hlavní letiště je spojené s největším objemem uhlíkových emisí ze všech letišť světa, uvádí čerstvé údaje organizace Climate Trace, která sestavila podrobný přehled zdrojů emisí na planetě. V Dubaji se také nachází největší elektrárna poháněná plynem na světě, píše AFP.

Tento obří komplex leží poměrně nedaleko výstaviště, kde od konce listopadu probíhá COP28, a někteří účastníci na sociálních sítích uváděli, že jej vidí ze svých hotelových pokojů. "Jak příhodné. Na tohle budu dva týdny koukat přes mlhu znečištění. Vítejte na COP28," napsala kanadská ekologická aktivistka Tzeporah Bermanová.

Jedním z témat konference v Dubaji je i odklon od používání fosilních paliv v energetice i jiných sektorech. Experti se shodují, že tento postup by měl být odpovědí na stupňující se klimatické změny, které se projevují globálním oteplováním a sílícími extrémními jevy jako jsou sucha, požáry nebo záplavy. Zda se světoví lídři v Dubaji poprvé zavážou k postupnému ukončení využívání fosilních paliv, zatím není jasné.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů