Pondělí, 26. února 2024

Šetříte pohybem po městě CO2? Vídeň vás odmění vstupenkou do galerie

Šetříte pohybem po městě CO2? Vídeň vás odmění vstupenkou do galerie

Kdo šetří CO2, dostane vstupenku. To je princip unikátního digitálního projektu, který ve Vídni právě vstoupil do další testovací fáze. Obyvatelé, kteří nebudou po městě jezdit autem, získají body v aplikaci Kultur-Token-App, které lze vyměnit za volné vstupy na kulturní zážitky. Testovací fáze poběží do února příštího roku a zapojí se do ní 2 000 Vídeňanů.

Pohybovat se po městě pěšky, na kole nebo veřejnou dopravou a dostat za to od města odměnu? Ve Vídni se zkrátka vyplatí nechat auto doma. Letos na podzim radnice spustila druhou testovací fázi unikátního digitálního projektu, jehož prostřednictvím chce obyvatele motivovat k ekologicky odpovědnému chování. Princip je jednoduchý. Kdo bude po městě cestovat způsobem, který je šetrný ke klimatu, získá v nové aplikaci Kultur-Token-App body, které bude moci proměnit za vstup do vybraných kulturních institucí.
Start první testovací fáze projektu město oznámilo už na začátku roku 2020. Kvůli pandemii koronaviru ale musela být předčasně přerušena. Tentokrát se do pilotního projektu zapojí 2 000 účastníků, kteří budou v aplikaci až do února příštího roku sbírat kulturní tokeny. K získání jednoho tokenu v podobě QR kódu je zapotřebí cestami po městě ušetřit 20 kilogramů CO2. Odměnu za nasbírané kulturní žetony si zúčastnění Vídeňané budou moci vyzvednout celkem v pěti kulturních institucích, jeden token rovná se jeden volný vstup. Do projektu se zapojilo divadlo Volkstheater, kino Gartenbaukino, koncertní dům Wiener Konzerthaus a galerie Kunsthalle Wien a Foto Arsenal Wien.
Jak to funguje technicky? Kultur-Token-App získává data ze senzorů mobilních telefonů a pomocí GPS a polohovacích zařízení monitoruje uraženou vzdálenost i dosaženou rychlost. K rozlišování různých druhů mobility a využitých dopravních prostředků využívá speciální rozhraní Rakouského technologického institutu, který je jedním z partnerů projektu. Aplikaci lze také propojit s oblíbenými aplikacemi Apple Health nebo Google Fit. K citlivým údajům o poloze uživatelů nebude mít nikdo přístup, ochranu citlivých dat bude zajišťovat blockchainová technologie. Záznamy o cestách a počet kulturních žetonů bude město anonymizovat pod speciálním ID číslem.

Zájemci o místo ve výzkumném projektu se mohou hlásit přes stránky města. Organizátoři vybrané účastníky rozdělí do dvou skupin, kontrolní skupiny a skupiny sbírající tokeny. První skupina nebude mít přehled o své uhlíkové stopě a dostane kulturní odměnu až na konci testovacího období. Druhá se bude moci ihned zapojit do projektu a sbírat žetony pomocí aplikace. Na konci pilotní fáze město vyhodnotí, jaké kulturní pobídky obyvatele opravdu motivují k ochraně klimatu a v jaké podobě bude projekt fungovat v budoucnu.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů