Pondělí, 22. dubna 2024

Po vánoční povodni odklízí Povodí Moravy z VD Brno stovky tun splavenin

Po vánoční povodni odklízí Povodí Moravy z VD Brno stovky tun splavenin

Průtoky během vánoční povodně vnesly do vodní nádrže Brno velké množství splavenin.

Materiál, jehož množství se pohybuje ve stovkách tun, odklízejí zaměstnanci Povodí Moravy z blízkosti hráze s pomocí těžké techniky.

Pracovníci Povodí Moravy z hladiny Brněnské přehrady odklízejí množství splaveného materiálu. Několik stovek tun odpadu (převážně kmeny, větve, odpadky, pet lahve) do přehrady přinesly zvýšené průtoky během vánočních svátků, kdy se přítok do vodní nádrže přiblížil k 90 m?/s. Vodní nádrž povodňový průtok snížila na přibližně 55 m?/s. Společně s povodňovými průtoky přehrada zadržela také značné množství splavenin.

Spláví se drží u hráze vodní nádrže, odkud je pracovníci Povodí Moravy vytahují pomocí jeřábu do nákladních aut. Vodohospodáři odhadují, že těžbu materiálu z hladiny vodní nádrže potrvá přibližně dva týdny. Práce zahájili v úterý 2. ledna. Po odtěžení spláví z hladiny vodní nádrže následuje proces usušení a roztřídění materiálu na plasty, dřevo a další, po kterém je možné vytěžené spláví ekologicky zlikvidovat.

Po poklesu průtoků v řekách a při vhodných povětrnostních podmínkách budou vodohospodáři odklízet spláví i z ostatních vodních nádrží. Nádrže dyjsko-svratecké vodohospodářské soustavy, zejména vodní nádrže Vranov, Vír, Nové Mlýny a Mostiště, během uplynulého víkendu transformovaly povodňové průtoky a zpomalily souběh povodňových průtoků pod vodními nádržemi. V průběhu kulminací např. VD Vranov transformovalo průtok v Dyji z 115 m?/s na 44 m?/s, VD Vír snížilo průtok ve Svratce z 80 m?/s na 35 m?/s, VD Dalešice snížilo průtok v Jihlavě ze 75 m?/s na 35 m?/s, VD Brno transformovalo 90 m?/s přitékající do přehrady na 55 m?/s a VD Nové Mlýny, které tvoří poslední článek Dyjsko-svratecké vodohospodářské soustavy na soutoku Svratky, Jihlavy a Dyje, snížilo průtok pod vodní nádrží o 70 m?/s z přitékajících 250 m?/s na odtékajících 180 m?/s. Bez vlivu vodních nádrží by průtok vody v Dyji pod soutokem s Jihlavou a Svratkou dosáhl třetích stupňů povodňové aktivity.

Také po jarní povodni v dubnu 2023 překonalo množství odklizeného materiálu na vodní nádrži Brno 500 tun. V předchozích dvou letech se množství odklizených splavenin pohybovalo okolo jedné stovky tun. Některé druhy splaveného materiálu mají nepříznivý vliv na kvalitu vody v nádržích. Vedle přírodního materiálu se totiž do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat různé předměty a materiály např. z načerno založených skládek.

Signalizace 2. SPA v profilu Brno - Poříčí není platná, neboť měření je stejně jako v období vánočních svátků ovlivněné probíhající stavbou. Skutečný průtok ve Svratce v Brně je 35 m?/s. I přes zpravodajský servis Povodí Moravy některá média informovala během povodně o dosažení či vyhlášení 3. SPA v Brně. K dosažení 3. SPA v Brně z výše uvedeného důvodu nedošlo a maximální průtok dosahoval přibližně 55 m?/s, což v Brně odpovídá 2. SPA. Aktuální průtok neodpovídá ani 1. SPA.

http://www.pmo.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů