Úterý, 16. dubna 2024

V Praze popeláři letos jako každoročně zlikvidují stovky tisíc vánočních stromků

V Praze popeláři letos jako každoročně zlikvidují stovky tisíc vánočních stromků

Vyhozené vánoční stromky budou pražští popeláři odvážet do konce února. Pražské služby předpokládají, že jich letos v metropoli jako každoročně zlikvidují stovky tisíc. Lidé by měli stromky odkládat vedle veřejně přístupných popelnic nebo kontejnerů na tříděný odpad, nemají je házet přímo do popelnic. ČTK to sdělil mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.

"Občany žádáme, aby nevyhazovali jehličnany do popelnic, ale vždy vedle nich. To, aby v nádobách zůstalo místo pro další odpadky a nevznikaly kolem černé skládky," uvedl Komarnický. "Obyvatele činžovních domů nebo novostaveb, kteří mají popelnice na směsný i tříděný odpad ve vnitrobloku, případně v domě, prosíme o odložení stromku k nejbližšímu veřejnému stanovišti tříděného odpadu," dodal. Stromky by měly být důkladně odstrojené, aby z nich mohla vzniknout štěpka nebo kompost. Umělé vánoční stromečky by pak měli lidé vozit pouze na sběrné dvory.

O svoz stromků se budou starat posádky menších nákladních vozů s valníkem i speciálně vyčleněná běžná popelářská auta. Sváží je na překladiště a následně do kompostáren. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků skončí ve spalovně v Malešicích. Za loňský rok popeláři odvezli přibližně 250 tun tohoto svátečního bioodpadu z celé Prahy.

Pražské služby zároveň apelují na občany, aby se vánočních stromků nezbavovali v přírodě. "Prosíme, v žádném případě je neodnášejte do lesa nebo městského parku, zapomenuté ozdoby a háčky by mohly ublížit drobným živočichům, ptákům i divoké zvěři," řekl Komarnický.

Pražské služby zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha. Zbytek svozu odpadu v Praze zajišťuje společnost AVE CZ a další firmy.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů