Středa, 4. října 2023

6. června - Světový den zelených střech

Světový den zelených střech, který ustanovili organizátoři z Evropské federace zelených střech a stěn - EFB, připadá od roku 2020 na 6. června. Obliba takzvaných vegetačních střech přitom nejen v Česku rok od roku roste, už ale zdaleka nejde jen o trendy záležitost. Zelené vegetační střechy jsou totiž funkční, neboť přispívají k ochlazení domu a vytvářejí příjemné mikroklima hlavně ve městech, kde nahrazují chybějící zeleň.

6. června - Světový den zelených střech

Co vše zelená střecha umí?

  1. Zabraňuje přehřívání domu v létě a tepelným únikům v zimě
  2. Ve městech snižuje prašnost, produkuje kyslík a zadržuje dešťovou vodu
  3. Odhlučňuje - dokáže pohltit ruch města, který proniká do domu
  4. Šetří vodu - zachytává dešťovou vodu

Za rostoucí popularitou zelených střech stojí kromě nepopiratelných výhod také možnost získat na jejich realizaci příspěvek od státu.

Zelená střecha ochlazuje dům i okolí

Přehřívání v létě a tepelné úniky v zimě bývají častým problémem domů. S vegetační střechou je však možné dosáhnout příjemného mikroklimatu v celém domě, protože v podstatě snižuje tepelné výkyvy obytných prostor pod střechou v letních, ale také zimních měsících. Zelené střechy ale nepomáhají pouze v domě. ,,Mají hned řadu praktických výhod a vlastností. Stejně jako parky mění mikroklima ve svém okolí, snižují tyto střechy ve městech prašnost, produkují kyslík a zadržují dešťovou vodu," říká Josef Hoffmann z ISOVERu.

Zelená střecha odhlučňuje

Pokud si pořídíte takovou střešní zahradu, můžete si dopřávat klidný odpočinek bez ruchu velkoměsta, protože zelené střechy dokážou pohlcovat zvuk z venkovního prostředí. Zlepšení vzduchové neprůzvučnosti oproti střeše bez ozelenění je minimálně 6 dB, což je velmi vysoká hodnota. Například rozdíl 10 dB vnímá člověk jako zvuk s poloviční hlasitostí. K odhlučnění u zelené střechy přispívá výraznou měrou substrát, ovšem každá střecha unese jinak silnou vrstvu.

Úspora vody se zelenou střechou zajištěna

Odtok dešťové vody z běžné betonové střechy s hydroizolací se pohybuje mezi 95 - 100 %, zelená střecha dokáže toto množství snížit průměrně na 50 %. Existují ale i typy zelených střech, které umí odtok vody snížit na pouhých 5 %. Ve městech tato zbytečně odtékající voda značně zatěžuje systém tamní kanalizace. Dešťovou vodu ze střech můžete využít v domě na splachování, údržbu a úklid i na zalévání.

Zelená střecha roku

Od roku 2014 také probíhá soutěž Zelená střecha roku, kde můžete načerpat inspiraci na zrealizovaných zelených střech po České republice, ale také zvolit svého favorita mezi vegetačními střechami a zahlasovat pro něj.

Více informací o soutěži naleznete zde: www.zelenastrecharoku.cz.

Zdroj: https://www.saint-gobain.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů