Pondělí, 22. dubna 2024

V Česku dobrovolníci nejčastěji sázejí duby, lípy a borovice, vyplývá z databáze

V Česku dobrovolníci nejčastěji sázejí duby, lípy a borovice, vyplývá z databáze

V Česku dobrovolníci nejčastěji sázejí duby, lípy a borovice. Vyplývá to z databáze zasazených stromů, kterou vytváří iniciativa Sázíme budoucnost. Podle ní je nejvíce vysazených stromů ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Díky databázi vzniknou potřebné údaje o výsadbách v Česku, které využívají obce, vzdělávací instituce i úřady rozhodující o financování výzev pro podporu krajiny. Registrovat se může kdokoli, kdo od roku 2019 zasadil jakýkoliv strom mimo les. Uvedla to Nadace Partnerství v tiskové zprávě.

Databáze poskytne data o počtu zapojených dobrovolníků či zda se častěji sází aleje nebo sady. Iniciativa v tiskové zprávě uvedla, že databáze je jedinečná nejen pro Českou republiku, ale také pro Evropskou unii. Pokrývá téměř čtyři miliony stromů, přičemž v celé evropské databázi je 26 států s aktuálně 13 miliony stromů. Evropské záznamy navíc nejsou podle iniciativy natolik podrobné. V Česku se již připojilo 89.000 dobrovolníků, kteří vysázeli 3,8 milionu stromů.

Podle iniciativy je důležité sázet stromy mimo les, neboť ve volné krajině hrají zásadní úlohu při zadržování vody a zároveň brání nebezpečné erozi půdy. Slouží i jako účinné větrolamy, brání šíření hluku nebo poskytují útočiště volně žijícím zvířatům.

Iniciativu Sázíme budoucnost založila Nadace partnerství, která poskytuje granty na výsadby, díky kterým obce, spolky, školy ale i hasiči nebo skauti vysazují aleje, sady nebo stromy v ulicích. Od roku 1991 mohlo díky Nadaci Partnerství uskutečnit své projekty přes 3700 organizací.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů