Pondělí, 22. dubna 2024

Španělsko zvažuje, zda regulovat helibike - sjíždění hor za pomoci vrtulníku

Španělsko zvažuje, zda regulovat helibike - sjíždění hor za pomoci vrtulníku

Španělský region Aragonie zvažuje, co udělat s novým druhem zábavy v Pyrenejích. Proti takzvanému helibiku, kdy se turisté nechají dopravit na vrchol hory za pomoci vrtulníku a pak ji sjedou ve vysoké rychlosti na kole, protestují ekologové a část místních obyvatel. Vedení regionu přemýšlí o přísnější regulaci, píše deník El País.

Španělský region, pod který spadá část pyrenejského pohoří, si zatím s helibikem neví moc rady. Firma, která lety na vrcholy hor cyklistům nabízí, dostala povolení k podnikání bez dodatečných podmínek a má také platná povolení od úřadů pro civilní letectví. Regionální úřady se jí snažily v roce 2021 udělit pokutu za škody na životním prostředí a uvalit na ni povinnost vypracovat hodnocení dopadů její aktivity na přírodu. Snahy však zamítly soudy, píše místní deník El Heraldo. Region v polovině ledna uznal, že ohledně této aktivity existuje "legislativní prázdno", a samospráva slibuje, že vypracuje nové zákony.

Helibike začala před několika lety nabízet v Pyrenejích jako první firma Altituderides, která je aktivní v oblasti Sobrarbe. Její šéf Pablo Irigoyen se nedomnívá, že by její aktivita představovala nadměrnou zátěž pro životní prostředí. Podle něj ročně služeb firmy využije na 200 cyklistů, kteří by hory podle něj sjížděli i bez pomoci vrtulníku.

Jiného názoru jsou ekologové, kteří považují helibike za málo udržitelnou aktivitu. Podle šéfa jedné z místních ekologických organizací Juana Antonia Gila by měla mít firma povinnost vypracovat studii dopadu své aktivity na životní prostředí, jak se děje například u podniků, u kterých hrozí velké znečištění. K úplnému zákazu pak vyzval regionální zastupitel Jorge Pueyo z levicové strany Sumar, podle kterého je nutné chránit "křehké území vysokých hor". Obdobný zákaz podle něj vydaly i Německo a Francie.

Pro nějakou formu regulace se podle deníku El País vyjádřil i předseda organizace Zona Cero, která sdružuje podnikatele z oblasti Sobrarbe, Rafael Bergua. Podle něj je však nutné tak učinit s rozumem a po rozsáhlé debatě s místními. Bergua se ani neobává, že by nová zábava mohla představovat nepříjemnost pro pěší turisty, kteří sdílí s cyklisty, kteří se řítí z vrcholu hor ve vysoké rychlosti, stezky. "Území je tak rozsáhlé, že jsme nikdy neměli vážné problémy mezi cyklisty a pěšími turisty," řekl deníku šéf sdružení.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů