Pondělí, 22. dubna 2024

Čína v Srbsku investuje dvě miliardy eur do obnovitelných zdrojů energie

Čína v Srbsku investuje dvě miliardy eur do obnovitelných zdrojů energie

Čína v Srbsku investuje dvě miliardy eur (49,5 miliardy Kč) do výstavby větrných a solárních elektráren a zařízení na výrobu vodíku. Jedná se o dosud největší investici do obnovitelných zdrojů energie v této balkánské zemi. S odvoláním na dnešní oznámení srbského ministerstvo pro těžbu a energetiku o tom informovala agentura Reuters.

Ministerstvo, čínská společnost Shanghai Fengling Renewable a podnik Zijin Copper, dceřiná firma čínské Zijin Mining, dnes podepsaly memorandum o porozumění. Dokument počítá s výstavbou větrné farmy o výkonu 1500 megawattů (MW), solární elektrárny o výkonu 500 MW a závodu na výrobu vodíku s roční kapacitou přibližně 30.000 tun. Hlavním investorem je společnost Shanghai Fengling Renewable.

Vyrobená energie se bude využívat v měděném dole a huti, které vlastní společnost Zijin nedaleko města Bor ve východním Srbsku. "Tento projekt umožní společnosti Zijin vyrábět významnou část svých potřeb elektrické energie udržitelným způsobem," uvedla srbská ministryně pro těžbu a energetiku Dubravka Djedovičová Handanovičová.

Společnost Zijin Mining se stala v roce 2018 strategickým partnerem srbského těžaře mědi RTB Bor. Výměnou za 63procentní podíl v podniku se zavázala investovat 1,3 miliardy dolarů (29,6 miliardy Kč) a v roce 2021 otevřít podzemní měděný a zlatý důl Čukaru Peki.

Čína v zemi, která je kandidátem na členství v Evropské unii, investovala v rámci iniciativy nové Hedvábné stezky miliardy eur, většinou ve formě zvýhodněných úvěrů. Iniciativu spustil v roce 2013 čínský prezident Si Ťin-pching. Projekt poskytuje rozvíjejícím se zemím finanční prostředky na budování infrastruktury, jako jsou přístavy, silnice a mosty. Řada evropských zemí či Spojené státy však tuto iniciativu vnímají jako nezdravé posilování vlivu čínského režimu a chtějí jej vyvážit.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů