Pátek, 1. března 2024

Studie: Březí samičky netopýrů zvládají bojovat s mykobakteriální infekcí

Studie: Březí samičky netopýrů zvládají bojovat s mykobakteriální infekcí

Imunitní systém netopýřích samiček dokáže efektivně bojovat s mykobakteriální infekcí, zvláště když jsou březí. Uvádí to studie vědců z Ústavu biologie obratlovců AV ČR (ÚBO) a Veterinární univerzity Brno (VETUNI), kterou má ČTK k dispozici. Tyto poznatky mohou být důležité pro ochranu ohrožených druhů netopýrů. Ze studie rovněž vyplývá, že netopýři mohou hrát důležitou roli při šíření patogenních netuberkulózních mykobakterií v životním prostředí.

Mykobakterie se hojně vyskytují v přirozených vodních ekosystémech, rozvodech pitné vody i půdě. Většina druhů nemá na zdraví zvířat a lidí vliv, některé však způsobují plicní onemocnění, kožní léze a záněty uzlin.

"Zatížení mykobakteriemi u samiček vždy prudce vzrostlo a následně okamžitě kleslo, jinými slovy, jakmile se zvýšilo infekční zatížení, imunitní systém samiček se zapnul a s infekcí si rychle poradil. Znamená to, že samice netopýra rezavého jsou schopny vyrovnat se s mykobakteriálním zatížením i v době energeticky náročné březosti a ani patogenní druhy jim nezpůsobí zdravotní potíže," uvedla vědkyně z Veterinární univerzity v Brně Kateřina Zukalová.

Studie zjistila, že množství a druhové složení netuberkulózních mykobakterií se v březosti netopýrů měnilo. "Nejvyšší prevalenci jsme zaznamenali krátce po probuzení z hibernace, tedy na začátku březosti, a také těsně před porodem. Právě krátce před porodem se častěji množily patogenní druhy těchto bakterií, konkrétně Mycobacterium avium hominisuis, jenž způsobuje potraty u prasnic," doplnila Zukalová.

Vědci si zjištění vysvětlují tím, že se během březosti vypínají a zapínají imunitní procesy stejně jako u těhotenství. "Potomek je vlastně cizí entita a tělo matky by se proti němu bránilo, proto mohou být imunitní reakce pozměněny. Případným dalším možným vysvětlením je, že vývoj plodu je pro samici energeticky velmi náročný a imunitní systém nestíhá," řekl vedoucí studie a ředitel ÚBO Jan Zukal.

Studii vědci prováděli na 22 březích samičkách netopýra rezatého. V pravidelných intervalech jim odebírali trus a zjišťovali přítomnost netuberkulózních mykobakterií pomocí moderních PCR metod a také přímou kultivací.

V minulé studii vědci odhalili, že netopýři plánují počet potomků obezřetně na základě tukových zásob samice. Nynější výsledky ukázaly, že samice netopýrů rezatých čekající dvojčata mají vyšší zatížení mykobakteriemi než samice, jež porodily mládě jedno.

"Důvodem je, že dvojčata jsou pro matku více energeticky náročná, mládě může dosáhnout až 30 procent váhy matky. Pro představu, jako by 60kilová žena porodila 18kilové dítě. Samice proto nemůže investovat tolik do imunity," uvedla Zukalová.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů