Úterý, 16. dubna 2024

Firma C-Energy Planá získala posouzení EIA pro technologii na ZEVO

Firma C-Energy Planá získala posouzení EIA pro technologii na ZEVO

Firma C-Energy Planá, která vyrábí teplo a elektřinu, získala posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro technologii na zařízení pro energetické využití odpadu (Zevo). Provoz zařízení v Plané nad Lužnicí na Táborsku by měl začít v roce 2027. EIA se vztahuje na fluidní kotel, který bude hlavním komponentem pro spalování a energetické využití dopadu. Novináře o tom v tiskové zprávě informoval mediální zástupce C-Energy Miroslav Beneš.

Kotel by měl přeměnit na energii až 50.000 tun směsného komunálního odpadu z Táborska ročně. Po roce 2029 bude platit zákaz ukládání směsného komunálního odpadu na skládkách. Nová technologie v Plané nad Lužnicí nahradí dva kotle v areálu bývalé teplárny v nedalekém Táboře, které spalují hnědé uhlí, topný olej a hnědouhelný dehet.

"Ještě před deseti lety bylo nutné pro výrobu tepla pro táborskou aglomeraci spálit více než 300.000 tun uhlí ve zdrojích v Táboře a v Plané nad Lužnicí. V Plané jsme zastavili spalování uhlí v srpnu 2022, využití směsného komunálního odpadu nám umožní zbourat staré kotle v Táboře a instalovat zde moderní plynový zdroj pro dodávku tepla a elektrické energie ve špičkách spotřeby," uvedl jednatel C-Energy Planá Ivo Nejdl.

Náklady na Zevo dosáhnou 2,1 miliardy korun, části zajistí dotace z Modernizačního fondu. "V mixu zdrojů pro výrobu tepla a energií na Táborsku tak do budoucna bude směsný komunální odpad důležitým stabilizačním prvkem," uvedl Nejdl.

Zařízení pro energetické využití odpadu chystají v kraji také České Budějovice a Písek. Zevo v Budějovicích chce stavět tamní teplárna, roční kapacita by měla být 160.000 tun odpadů.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů