Pondělí, 22. dubna 2024

Praha 7: Nové stromy na Ortenově náměstí podpoří prvky modrozelené infrastruktury

Praha 7: Nové stromy na Ortenově náměstí podpoří prvky modrozelené infrastruktury

,,Stromy jsou zelenými plícemi města a přinášejí celou řadu dalších benefitů - ochlazují ulice a poskytují stín v horkých měsících, zachytávají prach a výfukové plyny, zadržují vodu a město je s nimi o poznání hezčím a příjemnějším místem pro život. Proto se v Praze 7 snažíme tam, kde je to možné, stromy průběžně doplňovat. Nacházet vhodná místa, kde výsadbě nepřekáží uliční sítě, bývá složité. Zároveň je třeba zajistit stromům podmínky, aby se jim v náročném městském prostředí dobře dařilo a mohly zde obyvatelům sloužit dlouho a v dobré kondici. Proto nyní na Ortenově náměstí spouštíme pilotní projekt, který využívá principů modrozelené infrastruktury," uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Úprava prostoru a následná výsadba nové zeleně proběhnou v severní části Ortenova náměstí navazující na ulici U Pergamenky. V rámci projektu dojde k odstranění dvou neperspektivních usychajících stromů a vysázení pěti nových stromů druhu javor mléč, které doplní stromořadí v ulici. Současně budou provedeny úpravy zlepšující prokořenitelnost podzemních prostor a svod a akumulaci dešťové vody.

,,Projekt řeší vhodné umístění a propojení jednotlivých vegetačních prvků a optimální hospodaření se srážkovou vodou. Vozovka a chodník projdou na několika místech úpravou tak, aby dešťová voda stékala do rabátek. Prostor pro kořeny stromů se pod povrchem rozšíří a použijeme také lepší substrát. To vše by mělo dlouhodobě napomáhat tomu, aby stromy v daném místě lépe prosperovaly," řekl radní Jiří Knitl, který má v Praze 7 na starosti životní prostředí a veřejný prostor.

Úpravy budou zahájeny 21. února 2024 a v závislosti na klimatických podmínkách potrvají zhruba dva měsíce. Stávající charakter ulice, včetně počtu parkovacích míst, zůstane zachován, kromě stromů zde přibudou také nové trvalkové záhony a travnaté plochy.

http://www.praha7.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů