Pondělí, 22. dubna 2024

Přestavba teplárny v Uherském Hradišti-Mařaticích získala kladné stanovisko EIA

Přestavba teplárny v Uherském Hradišti-Mařaticích získala kladné stanovisko EIA

Plánovaná přestavba teplárny v Uherském Hradišti-Mařaticích získala od krajského úřadu kladné stanovisko EIA, v němž se posuzuje vliv stavby na životní prostředí. ČTK to dnes sdělila Simona Vlková, obchodní a marketingová manažerka společnosti CTZ, která zařízení provozuje. Dokument je ode dneška dostupný na úřední desce Krajského úřadu Zlínského kraje. Namísto uhelného prachu se bude v teplárně po modernizaci spalovat zemní plyn a komunální odpad.

Právě výstavbou zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), které je součástí chystaného přebudování teplárny, se krajský úřad v procesu EIA zabýval. "Modernizace by měla být dokončena v roce 2028 a ZEVO s kapacitou 15.000 tun odpadu ročně vyrobí pro zákazníky v Uherském Hradišti polovinu tepla a teplé vody," uvedli zástupci společnosti CTZ v tiskové zprávě. V Uherském Hradišti žije přibližně 25.000 lidí.

Udělení kladného stanoviska EIA považuje jednatel podniku Kamil Ondra za první velký milník v přípravě výstavby ZEVO. Zároveň je podle něj potvrzením, že vliv zařízení na životní prostředí v Uherském Hradišti bude zanedbatelný. "Za poslední dva roky jsme prošli řadou diskusí o možném vlivu ZEVO na životní prostředí a jsem rád, že naše závěry o minimálním vlivu potvrdil i nezávislý, státem autorizovaný odborník a máme finální stanovisko od krajského úřadu," řekl Ondra.

Vydané stanovisko obsahuje 17 podmínek, které musí společnost CTZ při modernizaci teplárny dodržet. Osm se týká přípravy výstavby ZEVO, šest výstavby a tři provozu zařízení. "V rámci přípravy projektu tyto podmínky směřují k předcházení a eliminaci potenciálních dopadů na životní prostředí, ve fázi stavby na minimalizaci prašnosti, hluku a znečištění navazujících komunikací a pro provoz ZEVO jsou to požadavky na kontrolní měření hluku a emisí včetně jejich kontinuální dostupnosti pro veřejnost," uvedl Ondra.

Spalování odpadu v teplárně odmítala petice z roku 2020 s 2727 platnými podpisy. Její signatáři preferovali spalování zemního plynu. Kritizovali, že plánované ZEVO je kapacitně naddimenzované, obávali se také zvýšených emisí.

Spalování uhelného prachu by teplárna v Mařaticích měla podle harmonogramu modernizace ukončit letos a přejít místo něj na spalování plynu. Zařízení na energetické využití odpadů chce společnost CTZ uvést do provozu v roce 2028, tedy o dva roky dříve, než vstoupí v platnost zákaz skládkování komunálního odpadu. V roce 2021 schválili změnu paliva v teplárně na plyn a odpad zastupitelé Uherského Hradiště a následně i valná hromada společnosti CTZ.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů