Pondělí, 22. dubna 2024

Lula a Macron ohlásili plán za jednu miliardu eur pro amazonský prales

Lula a Macron ohlásili plán za jednu miliardu eur pro amazonský prales

Francouzský prezident Emmanuel Macron a brazilská hlava státu Luiz Inácio Lula da Silva oznámili v noci na dnešek SEČ nový plán investic za jednu miliardu eur (25 miliard korun) pro udržitelnost amazonského pralesa. Cílem je skloubit hospodářský rozvoj v oblasti pralesa a ochranu životního prostředí, píše agentura AFP. Lula chce výrazně snížit ničení amazonského pralesa, a proto hledá finanční podporu v zahraničí.

Macron je na třídenní návštěvě v Brazílii. V úterý se setkal s Lulou ve městě Belém, kde se v příštím roce uskuteční klimatická konference OSN COP 30. Úterní jednání mezi oběma prezidenty se zaměřila na ochranu životního prostředí. Macron udělil Řád čestné legie domorodému vůdci Raonimu Metuktiremu. "Považuji Lulu za svého bratra, Macrona za syna," uvedl Metuktire, který vyzval oba státníky, aby podpořili jeho kandidaturu na Nobelovu cenu za mír a návrat území domorodým národům.

Lula a Macron oznámili vznik nového plánu za "jednu miliardu eur veřejných a soukromých investic v příštích čtyřech let". Plán se má týkat amazonského pralesa v Brazílii a Francouzské Guyaně a má mimo jiné posílit rozhodovací pravomoce domorodých národů, které v amazonské oblasti žijí. Hlavním cílem je pak skloubit hospodářský rozvoj a ochranu životního prostředí v oblasti amazonského pralesa. "Chceme přesvědčit ty (země), které vždy odlesňovaly, aby významně přispěly na ochranu lesů zemím, které je stále mají," řekl Lula.

Lula si vytyčil za cíl svého prezidentského mandátu výrazně snížit odlesňovaní v Amazonii, které způsobuje šíření chovu hospodářských zvířat a dalších zemědělských aktivit. Za Lulova předchůdce Jaira Bolsonara, který prosazoval větší ekonomické využití amazonského pralesa, se tempo odlesňování výrazně zvýšilo. V prvním roce Lulovy vlády pak tempo ničení pralesa kleslo, což vláda připisuje mimo jiné tvrdšímu postihování nelegálních aktivit. Brazílie se zavázala, že do roku 2030 zcela vymýtí ničení pralesa.

Macronova návštěva bude dnes pokračovat v Riu de Janeiro a více se zaměří na průmyslové a vojenské vztahy mezi Francií a Brazílií. V loděnicích Itaguaí se Macron a Lula zúčastní spuštění na vodu ponorky Tonelero francouzské třídy Scorp?ne. Tři ze čtyř objednaných ponorek Brazílie staví ve svých loděnicích na základě francouzských plánů a technologií. Brazílie by chtěla spolupracovat s Francií také na výstavbě první brazilské ponorky s jaderným pohonem, Paříž se však k transferu jaderných technologií zatím staví velmi opatrně, píše agentura AFP.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů