Sobota, 15. června 2024

Armáda dopraví do Kazachstánu dalších osm koní Převalského

Armáda dopraví do Kazachstánu dalších osm koní Převalského

Počítáme s přepravou tří hřebců a pěti klisen z Prahy a Berlína dvěma letouny CASA C-295M. Čtyři koně vypravíme jedním strojem z vojenského letiště Praha-Kbely, další čtyři vypraví z Berlína.

,,Oba letouny odstartují v pondělí 3. června po poledni," uvedl brigádní generál Jaroslav Falta, velitel 24. základny dopravního letiště Praha-Kbely. Po dvou mezipřistáních v Istanbulu a Baku dorazí s nákladem do kazašského Arkalyku, odkud budou koně vypuštěni do stepí oblasti Altyn Dala ve středním Kazachstánu. Letecká přeprava potrvá bezmála 15 hodin.

Důkladné přípravy pro bezpečný transport

V současnosti probíhá plánování letecké přepravy tak, aby byl převoz maximálně šetrný a bezpečný. Speciální boxy pro koně už dorazily do Kbel a vojáci si jejich naložení do letounu CASA vyzkoušeli nanečisto tento týden. Podle kbelských vojáků se každá nakládka materiálu musí předem důkladně vypočítat, aby náklad splňoval předepsané vyvážení letounu. Přepravní box váží včetně koně přes půl tuny. Jeho součástí je například i žlab na krmivo. Aktuálně také probíhají jednání s kazašskou stranou ohledně přípravy a úklidu plochy pro přistání letounů CASA na bývalém vojenském letišti v Arkalyku.

Dlouhodobá spolupráce se ZOO Praha

Podle ředitele pražské ZOO Miroslava Bobka by se přeprava koní měla konat i v následujících letech, a to v celkovém počtu do čtyřiceti zvířat. Koně budou pocházet nejen z pražské zoo, ale i z dalších evropských zoologických zahrad.

Kůň Převalského je jediný do současnosti přežívající divoce žijící druh koně. Ve volné přírodě byl na přelomu 60. a 70. let minulého století téměř vyhuben, přežil jen díky péči zoologických zahrad a dlouholeté mezinárodní spolupráci.

http://acr.army.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů