Pondělí, 17. června 2024

Pozor na skryté neplatiče: černí pasažéři ohrožují spotřebitele a životní prostředí

Pozor na skryté neplatiče: černí pasažéři ohrožují spotřebitele a životní prostředí

Všímáte si recyklačního poplatku na účtenkách při nákupu elektrozařízení? Vyplatí se to, protože je to známka toho, že prodejce je zodpovědný a prodává zboží, které neohrozí vaše zdraví ani životní prostředí. Recyklační příspěvek je ze zákona povinný a spotřebitel si tím předplácí budoucí ekologickou likvidaci zakoupeného výrobku.

Černí pasažéři, anglicky se jim také říká free riders, jsou výrobci či dovozci elektrozařízení, kteří způsobují škodu tím, že nepřispívají do systému recyklace elektroodpadu.
Při nákupu elektrozařízení si totiž spotřebitel předplácí jeho budoucí recyklaci. Pokud se na trh dostane velké množství výrobků, za které nebyl uhrazen příspěvek na recyklaci, tak hrozí podfinancování systému zpětného odběru a recyklace, který pak nebude fungovat, jak má. Tím může dojít k ohrožení životního prostředí, protože elektroodpad místo na recyklační lince skončí například na černé skládce, kde může dojít k úniku škodlivých látek do ovzduší, půdy či spodních vod.
Tím ale výčet možných rizik nekončí: ,,Výrobky firem, které se vyhýbají plnění recyklačních povinností, často nesplňují ani další legislativní požadavky, například z hlediska bezpečnosti výrobku a jeho kompatibility s evropskými standardy. Doporučujeme takový výrobek nekupovat. Také nás můžete informovat, my se následně s touto firmou spojíme a navrhneme jí vhodné řešení," vysvětluje Petr Číhal, obchodní ředitel společnosti EKOLAMP.
Zda výrobce plní své povinnosti v rámci recyklace elektroodpadu, lze ověřit na webové stránce Ministerstva životního prostředí ČR v tzv. Seznamu výrobců elektrozařízení: https://visoh2.mzp.cz/Elektrozarizeni/VyrobciPublic/OsobyIndex.
Za jízdu načerno hrozí vysoké pokuty
Podle analýzy společnosti EKOLAMP se povinnosti vybírat příspěvek na recyklaci v ČR vyhýbají zejména menší firmy či živnostníci. Typicky se jedná o malé výrobce či e-shopy, které dovážejí zboží na trh ze zahraničí, zejména z Asie. Někteří o této povinnosti nevědí, ale jiní ji ignorují a doufají, že si toho dohledové orgány nevšimnou.
Společnost EKOLAMP se dlouhodobě na problematiku free ridingu zaměřuje a aktivně vyhledává a oslovuje černé pasažéry s výzvou, aby své povinnosti plnili. ,,Hájíme tím zájmy všech firem, které zákon dodržují. Teprve když je upozorníme, že za porušení zákona hrozí vysoké pokuty, tak se začnou o své povinnosti zajímat," shrnuje situaci Petr Číhal.
V současné době, kdy je třeba hledat cesty k udržitelnosti, se musí firmy chovat zodpovědně k životnímu prostředí. Pokud vyrobí či dovezou na český trh výrobek, je jejich povinností automaticky počítat s jeho budoucí recyklací v okamžiku, kdy jej chce spotřebitel vyhodit. Pomoci jim v tom mohou tzv. kolektivní systémy, které službu zpětného odběru a recyklace pro firmy zajišťují.
,,Vedle plnění zákonných povinností svým členům poskytujeme nadstandardní servis, odborné poradenství a administrativní podporu. Registrace do našeho kolektivního systému je navíc velmi snadná," uzavírá Petr Číhal, obchodní ředitel společnosti EKOLAMP.
O společnosti EKOLAMP s.r.o.
Společnost EKOLAMP je neziskový kolektivní systém pro zpětný odběr elektrozařízení. Zdarma poskytuje služby sběru a recyklace jak firmám a institucím, tak i běžným občanům. Kolektivní systém EKOLAMP sdružuje výrobce a dovozce elektrozařízení, za které plní jejich zákonné povinnosti týkající se sběru elektroodpadu. Za tímto účelem buduje po celé České republice širokou síť sběrných míst a zajišťuje sběr a svoz použitých elektrozařízení a jejich zpracování včetně následného využití materiálu a odstranění zbytkových odpadů. Více informací na www.ekolamp.cz.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů