Úterý, 28. května 2024

Včelaři bijí na poplach, může dojít k výrazným úhynům včel. Letošní sezóna začala o měsíc dříve

Včelaři bijí na poplach, může dojít k výrazným úhynům včel. Letošní sezóna začala o měsíc dříve

Včelařská sezona odstartovala dříve než je obvyklé, příčinou je nezvykle krátká zima následovaná teplým jarem. Únor tohoto roku byl navíc nejteplejší od roku 1961, vyplynulo z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Včelaři varují, že pokud se teploty budou nadále výrazně měnit, může to mít za následek úbytek včelstev.

"Včelaři nejsou z teplých zim moc nadšení. Včely mají vyšší aktivitu a spotřebovávají více zásob. Více se opotřebovávají zimní včely, které tak uhynou dříve, než za sebe stihnou vychovat letní včely," uvedl pro ČTK tajemník Českého svazu včelařů (ČSV) František Krejčí.
Pro zvládnutí situace je nutné aktivní doplňování zásob: "Důležité je, aby měla včelstva dostatek cukerných zásob, vody a pylu. To je nyní základ, včasné jarní prohlídky a dle potřeby dokrmování. Pokud se to ale s přikrmováním přežene, potom v rozborech vidíme různé zbytky krmení, které jsou právě v letech špatné snůšky velmi časté a někdy až za hranou legislativní tolerance," řekl jednatel společnosti Medokomerc Milan Špaček. Oteplování tak může mít nepříznivý dopad na kvalitu produktu.
Problematické je také zdraví včel
Mírná zima a celkové oteplení má na včely i další dopady, jedná se například o zvýšené množení roztoče kleštíka včelího (varroa destructor): "Roztoč varroa je parazit včel, který jim saje krev a roznáší další onemocnění. Pokud se roztoči ve včelstvu nepozorovaně přemnoží, už je zle. Poškozeným včelám žádný lék zdraví nevrátí, nemoc způsobuje postupné slábnutí včelstev, které může vést i k jeho kolapsu či úhynu," uvedl Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského.
Podle Státní veterinární správy je nutné, aby chovatelé v případě zvýšeného výskytu parazita provedli léčbu svých včelstev před příchodem jara, a to nejpozději do 15. dubna. Důležité je také, aby se včelaři v okolí dohodli na jednotném postupu - neléčená včelstva totiž představují hrozbu i pro sousední úly.

Loňská zima přinesla citelné úhyny
V průběhu minulé zimy došlo podle odhadu společnosti Medokomerc k úhynu přibližně 300 000 včelstev, což představuje zhruba polovinu. I přesto ale výrobci považují loňský rok za úspěšný, včelařství Domovina dokonce vyprodukovala o 40 % více medu než předchozí rok. Dřívější začátek sezony ovšem produkci komplikuje. "Včely nestíhají dostatečně rychle zesílit a být v plné síle na hlavní snůšku květového medu," vysvětlil spoluzakladatel Včelařství Domovina Josef Kölbl.
Letošní zimní teploty dle svých slov řada včelařů ještě nezažila: ,,Já dvě takhle teplé zimy za sebou osobně nepamatuji a to včelařím 31 let," řekl František Krejčí. Tento dojem potvrzují data z Českého hydrometeorologického ústavu, ze kterých vyplývá, že se letošní únor byl nejteplejší od začátku šedesátých let.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů