Středa, 24. července 2024

Prosím, myslete na přírodu. Děti svými obrázky oslovily prezidenta, poslance, senátory, vládu, soudce, velké firmy i nadace

Prosím, myslete na přírodu. Děti svými obrázky oslovily prezidenta, poslance, senátory, vládu, soudce, velké firmy i nadace
Více než pět stovek osobností, které rozhodují o budoucnosti České republiky, oslovily v souvislosti s dnešním Dnem Země děti z několika mateřských a základních škol. Namalovaly pro ně obrázky s motivy přírody nebo zničeného životního prostředí a adresovaly jim tak prosbu: Prosím, myslete na přírodu.
,,Jak vidíme téměř všude kolem sebe, s naší planetou to nevypadá vůbec dobře. Pokles biologické rozmanitosti se nedaří zastavit, koncentrace CO2 v atmosféře rostou, letošní rekordní teploty odpovídají modelům, které měly nastat až za několik desetiletí. Ve vodě, vzduchu i půdě se objevují stále další škodliviny a mikroplasty," vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, proč společně s dětmi z mateřských a základních škol oslovili klíčové osobnosti české společnosti.
,,Dnes rozhodujeme o tom, jak bude vypadat svět, ve kterém bude žít příští generace. Proto děti z mateřských a základních škol oslovily osobnosti, které svými dnešními rozhodnutími určují, jestli budou mít radostný a šťastný život nebo se budou muset trápit s problémy, na které jim nyní zadělávají rozhodnutí bez dostatečného ohledu na životní prostředí a přírodu," doplnil Dalibor Dostál. Česká republika v ochraně přírody a životního prostředí stále zaostává za vyspělejšími zeměmi a těmto tématům se v tuzemsku věnuje menší pozornost než ve státech na západ od našich hranic.
Obrázky děti nakreslily pro prezidenta, členy vlády, poslance, senátory, členy Ústavního soudu, stovku největších českých firem a pro největší nadace. ,,Věřím, že upřímná a naléhavá výzva, kterou děti adresovaly významným osobnostem, vezme všechny za srdce a budou na přírodu a životní prostředí myslet nejenom dnes, ale při všech svých následujících rozhodnutích. Závisí na tom budoucnost našich dětí, budoucnost naší země i budoucnost naši planety," zmínil Dalibor Dostál.
Do tvorby obrázků se zapojily děti z Mateřské školy Kostička v Milovicích, Základní školy Juventa v Milovicích, Mateřské školy Pohádka v Kutné Hoře, Mateřské školy 17. listopadu - Sedmikráska v Kutné Hoře, Základní školy ve Velkých Přílepech, Základní školy Sázavská v Praze, Mateřské škola Jingle Bells v Praze, Mateřské škola Vestec a děti přátel a příznivců České krajiny, včetně Alenky Pálové, která nakreslila hned několik obrázků.
,,Všem dětem, učitelům i ředitelům vzdělávacích zařízení bych chtěl velmi poděkovat za nadšení a zájem se na projektu podílet. I když jsme je oslovili velmi pozdě, nikdo spolupráci neodmítl. Bylo vidět, že všem záleží na tom, aby se přírodě a životnímu prostředí věnovala větší pozornost," ocenil Dalibor Dostál a navázal: ,,Všechny obrázky byly krásné, některé se dokonce vyrovnaly profesionálním ilustrátorům a bylo nám líto je dát do obálky a poslat. Nejraději bychom si je vystavili."
Obrázky z různých míst České republiky ukázaly jednu zajímavou věc. Jak milovické děti berou zubry, divoké koně a pratury jako běžnou součást přírody ve svém okolí. ,,Kromě zajíců, jelenů, lišek nebo kosů děti z Milovic stejně často kreslily zubry, divoké koně a pratury. Mnohé z nich se narodily v době, kdy již velcí kopytníci obývali rezervaci na okraji města, a tak jsou pro ně tato zvířata stejně přirozenou součástí přírody, jako motýli nebo mravenci," poznamenal Dalibor Dostál.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů