Neděle, 19. května 2024

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek. Dosluhující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, kterou Pellegrini vystřídá v úřadu v polovině června, se naopak dlouhodobě zasazuje za důraznější kroky na ochranu klimatu.

"Zatímco některé velké země se stavějí ke klimatickým změnám až nepříjemně vlažně, Evropa jde nejednou za hranice toho, co nám velí zdravý selský rozum. Nemůžeme si totiž kvůli ochraně přírody zlikvidovat ekonomiku, připravit lidi o práci a udělat ze Slovenska skanzen, kde práva zvířat mají větší ochranu než práva lidí," napsal Pellegrini na sociální síti.

Vybídl sice k ochraně přírody, ale současně varoval před extrémy, které "přírodě pomohou jen velmi málo, zato velmi negativně zasáhnou život běžného člověka". Jako příští slovenský prezident chce v této záležitosti hledat "vyváženou pozici".

Pellegriniho strana Hlas-sociální demokracie je součástí tříčlenné vládní koalice premiéra Roberta Fica, která například navrhla oslabit práva lidí a nevládních organizací při posuzování případných dopadů některých investičních projektů na přírodu. Po dřívějších střetech lidí s medvědy chce také prosadit jednodušší pravidla odstřelu velkých šelem. Fico minulý týden řekl, že klimatické cíle Evropské unie obsažené v takzvané Zelené dohodě (Green Deal) nejsou udržitelné.

Čaputová, která se v letošních přímých prezidentských volbách o znovuzvolení neucházela, se dlouhodobě věnuje tématům ekologie. Například loni část svého projevu na Valném shromáždění OSN vyhradila apelu na důraznější kroky k ochraně klimatu. O uplynulém víkendu spolu s pracovníky prezidentské kanceláře zase sázela stromky.

Adrian Bobok

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů