Úterý, 28. května 2024

Využívání akumulace a flexibility spotřeby pomůže i přechodu od uhlí k OZE. Lex OZE 3 prošel prvním čtením ve Sněmovně

Využívání akumulace a flexibility spotřeby pomůže i přechodu od uhlí k OZE. Lex OZE 3 prošel prvním čtením ve Sněmovně

Včera prošla prvním čtením v Poslaneckém sněmovně novela energetického zákona nazvaná lex OZE 3, jejímž hlavním obsahem je ukotvení akumulace energie a agregace flexibility spotřeby elektřiny. Obě inovace jsou důležité pro chytré fungování energetiky a zvýší možnosti nahrazování uhelných elektráren obnovitelnými zdroji. Akumulace energie - ať už bateriová či třeba výroba vodíku - umožňuje přenos přebytků výroby větrných a solárních elektráren na období nedostatku energie. Agregace flexibility - tedy sdružování možností spotřebitelů odsunout spotřebu v čase na období vyšší výroby - naopak pomáhá dosahovat souladu výroby a spotřeby elektřiny.

Česko je stále významným vývozcem elektřiny. Největší a zároveň nemodernizované a plýtvavé uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice lze vypnout jen na úkor vývozu. V roce 2023 vyrobily dohromady 6,8 TWh elektřiny, zatímco vývoz činil 9,1 TWh. Další uhelné elektrárny pak bude potřeba nahrazovat a to velice rychle. Řešením je rozvoj obnovitelných zdrojů, právě akumulace energie a chytré přesouvání spotřeby, transformace teplárenství (kdy nové zdroje mohou produkovat více elektřiny a tedy i více přispět ke stabilizaci soustavy s vysokým podílem obnovitelných zdrojů) a doplnění plynovými elektrárnami jen pro pokrytí špiček spotřeby.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká:

,,Další díl skládačky energetické transformace je na stole. Kromě rozvoje obnovitelných zdrojů potřebujeme právě rozvoj akumulace a chytrého řízení spotřeby, které pomáhají odstranit nevýhodu závislosti výroby větrných a fotovoltaických elektráren na počasí. Těmito moderními směry je potřeba se vydat a přestat spekulovat o podpoře uhelných elektráren, která by byla velmi drahá a stejně by neprošla u Evropské komise. Místo těchto slepých cest je potřeba v lex OZE 3 více podpořit možnosti zapojení širší veřejnosti do akumulace a agregace flexibility skrze energetická společenství a komunitní energetiku."

http://hnutiduha.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů