Úterý, 28. května 2024

Bývalý český ministr Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele v EK

Bývalý český ministr Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele v EK

Bývalý český ministr životního prostředí Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi, potvrdila dnes unijní exekutiva. Stal se tak jedním z nejvýše postavených českých úředníků v unijních institucích. Výběrové řízení mělo několik kol a Dusík porazil řadu uchazečů z několika států. Na závěr v březnu absolvoval pohovor s eurokomisařem pro klima Wopke Hoekstrou a eurokomisařem pro rozpočet Johannesem Hahnem.

"V tomto zkušeném profesionálovi, který se podílel intenzivně i na úspěchu českého předsednictví v Radě EU, bude mít Evropská komise silnou oporu a Česko dalšího vysoce postaveného úředníka," reagovalo na sociální síti X stálé zastoupení ČR při EU.

"Evropská komise dnes jmenovala Jana Dusíka zástupcem generálního ředitele v generálním ředitelství pro opatření v oblasti klimatu (DG CLIMA). Hlavním posláním tohoto oddělení je podporovat úsilí komise v boji proti klimatickým změnám na úrovni EU i na mezinárodní úrovni," uvedla unijní exekutiva. Ocenila zejména, že bývalý český ministr má "rozsáhlé téměř třicetileté zkušenosti v oblasti ochrany klimatu". Rovněž má za sebou množství jednání na nejvyšší úrovni, ve kterých prokázal vůdčí schopnosti spolu se schopností navrhovat inovativní řešení, dodala Evropská komise.

Osmačtyřicetiletý Dusík byl vedle své ministerské role v minulosti také náměstkem resortu životního prostředí, působil i v Programu OSN pro životní prostředí nebo v Arktickém programu Světového fondu pro ochranu přírody, kde zastával post dočasného ředitele.

Dusík absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, poté studoval na Oxfordské univerzitě, kde se věnoval oboru změn a řízení v životním prostředí. Ministrem životního prostředí v úřednické vládě Jana Fischera byl mezi listopadem 2009 a březnem 2010.

Dvě vysoká místa v Evropské komisi získaly od podzimu loňského roku i Češky Irena Moozová a Lenka Filípková. Moozová se stala zástupkyní generálního ředitele na Generálním ředitelství pro spravedlnost a spotřebitele (DG JUST). Filípková je ředitelkou v Generálním ředitelství pro rozpočet (DG BUDG).

V rámci unijní legislativy má důležitý post Dita Charanzová, která je od roku 2019 místopředsedkyní Evropského parlamentu. Nejvýše postavenou Češkou v unijních strukturách je pak Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů