Úterý, 23. července 2024

Evropský hackathon udržitelnosti GreenHack bude v Praze hostit inovátory z celého světa

Evropský hackathon udržitelnosti GreenHack bude v Praze hostit inovátory z celého světa

Evropský hackathon udržitelnosti GreenHack přivítá 85 etických hackerů z České republiky i ze zahraničí. Akce se uskuteční 27. a 28. května na NEWTON University v Kongresovém centru Praha. Ve svém čtvrtém ročníku svolává GreenHack (www.greenhack.eu) mladé inovátory, aby se postavili pěti výzvám v oblasti udržitelnosti.

Patří mezi ně postavení webové platformy pro řízení energií v domácnosti, dynamického 3D modelu pro efektivnější spotřebu, vytvoření nástrojů pro hodnocení ekologické přívětivosti inovací, vyhodnocení nezávadnosti potravinových produktů či snížení ekologické stopy umělé inteligence.
,,Nejlepší nápady, které podpoří udržitelné chování spotřebitelů i firem, budou vyhlášeny 28. května v 17:30 hodin na NEWTON University v Kongresovém centru. Vítězové si odnesou 100 000 korun a řadu partnerských cen," oznamuje Tomáš Studeník, inovátor a městský hacker, který GreenHack organizuje. ,,Výzvy letošního ročníku volají po využití nejmodernějších technologií takovým způsobem, aby energetika, potravinářský průmysl či informatika samotná fungovaly k přírodě a Zemi šetrnějším způsobem," dodává.
Letošní registrace přilákala přes 150 účastníků, z nichž porota vybrala 85 z 15 zemí, včetně Egypta, Litvy, Singapuru, Švédska, Ukrajiny, Tuniska a Velké Británie. Během 24hodinového maratonu budou účastníci vyvíjet udržitelná řešení pro průmyslové výzvy, které jim partneři hackathonu zadali.
V rámci letošního ročníku hackathonu GreenHack se nově objevuje výzva ,,GreenMinds" zaměřená na umělou inteligenci samotnou. Účastníci postaví zárodek řešení, které umožní umělé inteligenci fungovat efektivněji a šetrněji vůči přírodě. To zahrnuje snížení spotřeby energie, lepší využití zdrojů a redukci emisí uhlíku.
Další výzvou je ,,EcoEats", která se zaměřuje na vývoj nástrojů pro zákazníky obchodních řetězců, aby mohli lépe rozhodovat o koupi zdravých a ekologicky nezávadných potravin.
Hackeři se také poperou s výzvou ,,OptiEnergy Platform", která má za cíl změnit způsob, jakým lidé spravují energetickou spotřebu - integrací obnovitelných zdrojů, elektromobilů a energeticky účinných zařízení do každodenního života.
Úkolem výzvy ,,Energy Insight Holographic 3D Scene" je tvorba dynamického modelu, který znázorňuje chování bodu spotřeby energie v čase. Tento model by měl poutavě představit různé parametry, jako jsou spotřeba a výroba energie, akumulace, flexibilita, spotová cena elektřiny, ale také venkovní teplota či sluneční svit.
V poslední výzvě ,,Reinventing Corporate Creativity" mají hackeři za úkol zefektivnit systém řízení ,,zelených" inovačních projektů v korporacích.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů