Pondělí, 22. července 2024

Koho by volila zvířata do Evropského parlamentu?

Koho by volila zvířata do Evropského parlamentu?

Kampaň Evropa pro zvířata prověřila postoj kandidujících k ochraně zvířat. Nejvíce závazků k podpoře ukončení klecových chovů a dalších důležitých kroků ke zlepšení kvality života zvířat v Evropě deklarovali Zelení a Piráti. Naopak Přísaha a Motoristé, Stačilo! a STAN se k žádné podpoře nepřihlásili, přestože je k tomu vyzývaly stovky lidí.

Složení Evropského parlamentu v příštím volebním období bude klíčové pro další vývoj ve věci nesplněného závazku, který dala Evropské komise v reakci na evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, a také v dalších důležitých oblastech ochrany zvířat. Kampaň Evropa pro zvířata proto usiluje o získání co největší podpory budoucích europoslanců a europoslankyň pro tyto tolik potřebné změny ve prospěch zvířat. Zároveň chce informovat o postojích kandidujících voliče a voličky.
,,Chtěli bychom vyzvat Čechy a Češky, kterým záleží na zvířatech, aby určitě přišli k volbám. Výsledky naší kampaně jim mohou pomoci se rozhodnout, koho volit. V končícím volebním období Evropský parlament velmi nedostatečně zohledňoval postoje a přání občanů a občanek. Právě to mohou lidé změnit svým hlasem," upozorňuje Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko.
V rámci kampaně bylo osloveno celkem 45 kandidujících z 9 politických stran a uskupení s největším volebním potenciálem. První pětice kandidujících z těchto 9 subjektů dostala možnost vyjádřit svůj postoj k sedmi závazkům týkajícím se významných oblastí ochrany zvířat. Nejvíce kladných postojů od jednotlivých kandidujících získaly závazky k podpoře zákazu klecových chovů, k ukončení chovu kožešinových zvířat, k postupnému ukončení pokusů na zvířatech a k lepší ochraně vodních živočichů. Podrobné výsledky šetření jsou k dispozici na evropaprozvirata.cz.
,,Do kampaně se aktivně zapojily dva tisíce lidí, kteří zasílali své vlastní vzkazy kandidujícím se žádostí o podporu sedmi důležitých závazků. Někteří kandidující se i přesto k našim závazkům nijak nevyjádřili*y. Je z toho patrné, že pro ně není téma lepších podmínek pro zvířata důležité." komentuje Renata Ládyová z NESEHNUTÍ.
,,Evropský parlament se musí začít věnovat celé řadě opomíjených témat souvisejících s ochranou zvířat. Kandidáty a kandidátky jsme proto s tématy seznámili a požádali je o závazek, že věc v případě zvolení podpoří. Voliči a voličky, kterým záleží na zvířatech, teď mají k dispozici výsledky našeho snažení." komentuje Daniel Kostić z Obránců zvířat.
,,Rádi bychom upozornili na problém, který v Evropském parlamentu nastává. Politici velmi často jednají jinak, než si občané a jejich voliči přejí, a to v řadě důležitých témat. Proto pro nás bylo důležité zjistit, jak se staví k otázkám ochrany zvířat současní kandidující a jsme rádi, že nám průzkum ukázal spoustu zajímavých výsledků. Doufáme, že pomůže občanům v rozhodování před touto důležitou volbou." dodává Karolína Zapotilová ze Svobody zvířat.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů