Pondělí, 22. července 2024

Diamo převezme sklad kadmiových kalů ve Vikanticích, zajistí likvidaci

Diamo převezme sklad kadmiových kalů ve Vikanticích, zajistí likvidaci

Sklad s kadmiovými kaly ve Vikanticích na Šumpersku převezme od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) státní podnik Diamo. Návrh ministerstva financí dnes schválila vláda, vyplývá z výsledků jednání zveřejněných na internetu. Diamo by následně mělo zajistit likvidaci nebezpečných odpadů v místě, celkové náklady by podle ministerstva financí mohly dosáhnout až 100 milionů korun.

"Kadmiové kaly jsou vysoce toxickým produktem a existuje vysoké riziko, že v případě narušení pláště budovy může dojít k ekologické havárii mimořádných rozměrů. Diamo disponuje odborným aparátem, který je na rozdíl od jiných státních organizací schopný se s následky této staré ekologické zátěže vypořádat," uvedlo ministerstvo v materiálu pro jednání kabinetu.

Náklady na likvidaci staré ekologické zátěže ve Vikanticích pokryje ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu. Samotná likvidace kadmiových kalů by měla stát do 24 milionů korun, související náklady mohou celkovou částku zvýšit až na 100 milionů korun. Konečná výše nákladů bude podle ministerstva financí záviset na zvoleném způsobu likvidace této ekologické zátěže.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů