Úterý, 23. července 2024

Hladíkovo ministerstvo má podle Senátu upravit vyhlášku o záplavových zónách

Hladíkovo ministerstvo má podle Senátu upravit vyhlášku o záplavových zónách

Ministerstvo životního prostředí by podle Senátu mělo upravit vyhlášku o záplavových zónách tak, aby zabránilo nesmyslným zákazům ve výstavbě či možnému znehodnocování rovinatých území. Senát o tom dnes rozhodl na návrh své komise pro rozvoj venkova. Ministr životního prostředí Petr Hladík senátorům slíbil úpravy vyhlášky připravit do konce letošního roku, podle něj ale nebude možné požadavkům horní parlamentní komory beze zbytku vyhovět.

Změnu vyhlášky inicioval senátor ODS a bývalý litoměřický starosta Ladislav Chlupáč. Chce eliminovat zákaz rozšiřování jakýchkoli staveb a přístaveb rodinných domů včetně jejich zvyšování. Doporučil ministerstvu, aby zohlednilo každé specifické záplavové území individuálně. "Tam, kde lidé po staletí prožívají povodně, přesně vědí, kde se tato území nacházejí," uvedl Chlupáč. Předseda komise Jiří Vosecký (SLK) podotkl že vyhláška nedělá rozdíl mezi stoupavou, proudící a dravou vodou.

Vyhláška v upraveném znění by neměla propojovat vymezení aktivních záplavových území s "povodňovým ohrožením" z map povodňového nebezpečí, ohrožení a povodňových rizik, zpracovávaných podle unijní směrnice 2007/60/ES o vyhodnocování a zvládání povodňových rizik. Ministr to odmítl s tím, že je chce propojovat.

Předmětem sporu se stal také požadavek Senátu, aby Hladíkovo ministerstvo do doby platnosti upravené vyhlášky vydalo pokyn vodoprávním úřadům zastavit vydávání dalších opatření obecné povahy v předmětné věci. Ministr namítal, že vodoprávní úřady může zaúkolovat jen ministerstvo zemědělství. Podle Chlupáče toto ministerstvo už pokyn vydalo, ale na vodoprávní úřady se nedostal. Ministerstva by se proto podle senátora měla domluvit na pokynu, který by vodoprávní úřady dostaly.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů