Pondělí, 22. července 2024

Výzkum: Globální přechod na obnovitelné zdroje energie loni zpomalil

Výzkum: Globální přechod na obnovitelné zdroje energie loni zpomalil

Globální přechod na obnovitelné zdroje energie v odvětvích, která mají velkou spotřebu energie, v loňském roce zpomalil. Brzdí ho nedostatky v regulaci, politické tlaky a neschopnost stanovit jasné cíle. Uvedla to ve svém výročním hodnocení skupina REN21, která sdružuje vlády, výzkumné instituce a nevládní organizace s cílem podpořit přechod na čistou energii.

Pandemie nemoci covid-19 a válka na Ukrajině napomohly snahám o přechod na obnovitelnou energii kvůli rostoucím obavám o energetickou bezpečnost. Vlády ale nedokázaly na tuto dynamiku navázat, uvedla skupina.

Do konce loňského roku pouze 13 zemí, včetně USA, Indie a Číny, zavedlo politiku v oblasti obnovitelné energie, která se vztahuje na budovy, průmysl, dopravu a zemědělství. Obnovitelná energie má v těchto odvětvích na spotřebované elektřině podíl pouze 12,7 procenta. Mnohé země dokonce ze svých ambicí ustoupily.

"Vlády v podstatě ustoupily od svých ambicí a odvětví, která spotřebovávají energii, již nemají ekonomické pobídky," uvedla výkonná ředitelka REN21 Rana Adibová.

Zpráva varovala, že země jsou v reformách pomalé a že biliony dolarů dotací poskytovaných fosilním palivům, zejména v zemědělství, stále brzdí energetický přechod. Tvorbu politiky loni ovlivnil také pokles cen fosilních paliv a debaty o nákladech na přechod na čistší energii se zintenzivnily, zejména v době, kdy se v mnoha zemích blíží volby, dodala Adibová.

Dekarbonizace těžkého průmyslu zůstává velkou výzvou. Sektory, jako výroba cementu a ocele, argumentují tím, že obnovitelné zdroje nemohou vyrábět teplo potřebné k vytápění vysokých pecí. Přestože se přechod průmyslu může ukázat jako náročnější než v dopravě, řešení podle Adibové existují, včetně využití elektrických obloukových pecí k výrobě ocele.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů