Pondělí, 22. července 2024

Státy na jihu Afriky se obávají, že kvůli suchu přijdou o další slony

Státy na jihu Afriky se obávají, že kvůli suchu přijdou o další slony

Pět zemí v jižní části Afriky, kde žije největší populace slonů na světě, se obává, že v následujících měsících tam uhyne velké množství těchto zvířat. V důsledku velkého sucha se totiž zmenšují zdroje potravy a vody, uvedla agentura Reuters.

Tento region zažil v období dešťů na přelomu loňského a letošního roku delší období sucha a horka, což vědci připisují jevu El Niňo. Fenomén dočasně ohřívá části Tichého oceánu a ovlivňuje počasí po celém světě. Jev podle vědců zhoršil dopady změn klimatu, sucho ovlivnilo zásoby vody a potravin pro lidi i hospodářská a volně žijící zvířata.

Zimbabwe za loňský rok přišlo o 160 slonů v národním parku Hwange, vyplývá z dat zimbabwského úřadu pro ochranu přírody. V sousední Botswaně loni kvůli suchu uhynulo až 300 slonů. Také další země jako Zambie potvrdily úhyn těchto zvířat ve svých národních parcích, přičemž zambijský ministr životního prostředí Rodney Sikumba označil sucho za zničující.

Zástupci pěti zemí tvořících chráněnou oblast KAZA (Kavango-Zambezi) - Angola, Zimbabwe, Zambie, Botswana a Namibie - se sešli v zambijském Livingstonu, aby diskutovali o udržitelném hospodaření s divokou přírodou. V oblasti žije dohromady asi 227.000 slonů.

"Sucho má nepříznivý vliv a můžete si všimnout, že většina napajedel v parcích v oblasti KAZA vysychá," řekl Sikumba agentuře Reuters na okraj konference. "Při nedostatku vody a potravy uvidíte mršiny rozeseté po parcích," dodal.

Úřad pro správu zimbabwských parků a divoké přírody (Zimparks) uvedl, že ze státního fondu pro řešení katastrof obdržel tři miliony dolarů (přes 68 milionů Kč) na posílení zásobování vodou v národních parcích, ale jeho generální ředitel Fulton Mangwanya řekl, že to k záchraně divoké přírody nestačí.

"Máme více než 150 solárních čerpadel. Ani to ale nezabrání úhynu slonů, když udeří velké sucho. Jsme na sucho připraveni, ale některým situacím se vyhnout nedá," řekl Mangwanya.

Delegáti na konferenci uvedli, že změny klimatu zhoršily střety mezi divokou zvěří a lidmi, protože sloni zasahují do lidských obydlí při hledání potravy a vody. V loňském roce přišlo Zimbabwe v důsledku útoků slonů o život 50 lidí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů