Neděle, 13. července 2025

Květen propršel. Stále jsme v mínusu - upozorňují odborníci

Květen propršel. Stále jsme v mínusu - upozorňují odborníci

Květen byl ve znamení přeháněk, větru a zataženého nebe. Přesto se podle odborníků krajina i nadále potýká se suchem. Proč se nedaří vodu v krajině udržet?


Lidé už se nemohou dočkat léta, a zatím stále jen prší. Pomohlo to aspoň krajině? Bude letos déle zelená tráva, sladší ovoce a menší vedro? Podle odborníků z organizace Čmelák déšť z krátkodobého hlediska krajině pomohl, dlouhodobě je ale vody stále nedostatek. ,,Stačí dva týdny veder, a voda se z horní vrstvy půdy, která se stihla nasáknout, opět vypaří," říká specialistka na vodu z organizace Čmelák Pavla Pilařová.

Podle dat Českého hydrometeorologického úřadu se navíc stále ještě nestihl vyrovnat deficit srážek ze začátku roku. ,,Například v dubnu spadlo jen 73 procent srážek oproti normálu a v březnu dokonce jen 54 procent," uvedla klimatoložka Dáša Richterová z ČHMÚ.

O to, aby voda z krajiny neodtékala, se snaží například organizace Čmelák, která vyhledává v krajině staré meliorace. Pokud se je podaří najít, přerušit a získat potřebná povolení, voda se může dostat na povrch, kde pak vzniknou nové tůně nebo mokřady. Význam takovýchto lokalit se ukazuje vždy, když v létě přijde sucho. ,,V minulých letech, i když byla opravdu extrémní sucha, že usychaly i stromy, tak voda třeba v nových mokřadech u Jablonného v Podještědí sice také poklesla, ale stále jí bylo dost, aby se tam udržel život," vysvětluje Jan Korytář, ekolog a vedoucí organizace Čmelák.

Jenže podobných opatření je v krajině stále málo. Důvodem jsou podle Korytáře špatně nastavené dotace. ,,Peněz na realizaci projektů je ve státním rozpočtu již relativně dostatek. Jenže není dostatek projektů, protože chybí peníze na práci lidí, kteří by tyto projekty mohli připravit." vysvětluje Korytář paradox, se kterým se v žádostech o dotace potýká.

Právě příprava projektů podle něj zabere nejvíc práce a stojí hodně peněz. ,,Musíme najít lokality, na kterých je možné mokřady vybudovat, domluvit se s vlastníky, splnit všechny podmínky poskytovatele dotace, správce povodí, získat stavební povolení, a to je časově náročné a tím pádem i nákladné," vysvětluje. Peníze na tuto část přípravy projektu se nezískávají snadno, často jde o zahraniční granty nebo příspěvky od individuálních dárců.

I proto se Čmelák spolu s dalšími organizacemi v rámci Koalice pro krajinu snaží na tento problém upozornit a prosadit změnu financování těchto aktivit tak, aby potřebných opatření v krajině vznikalo mnohem více než dosud.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů