Úterý, 23. července 2024

CENIA se podílí na budování přeshraničního systému včasného varování proti lesním požárům

CENIA se podílí na budování přeshraničního systému včasného varování proti lesním požárům

Vzhledem k probíhající klimatické změně, již probíhajícímu nárůstu teplot a očekávaným razantním výkyvům počasí přinášejícím mimo jiné i delší období s minimem srážek v letních měsících, dochází ve střední Evropě k výraznému zvýšení rizika lesních požárů. Včasná detekce oblastí se zvýšenou pravděpodobností vzniku lesních požárů zlepšuje připravenost záchranných sborů, místních samospráv i občanů na případné hrozby. Proto v současné době vzniká přeshraniční systém včasného varování proti lesním požárům, na jehož budování se podílí Česká informační agentura životního prostředí.

Vznik systému je podpořen projektem Wildfire CE programu Interreg CENTRAL EUROPE 2021-2027, jehož cílem je vytvořit vícejazyčný informační portál umožňující včasnou specifikaci oblastí se zvýšeným či vysokým rizikem vzniku a šíření lesních požárů se zřetelem ke konfiguraci terénu, druhu a stavu krajinného pokryvu, aktuální vlhkosti/množství srážek, síle a směru větru a dalším parametrům. To vše s přeshraničním přesahem, resp. s využitím dat z obou stran státních hranic.

Vedoucím partnerem projektu je Saské ministerstvo regionálního rozvoje. Do projektu budou zapojeny instituce a organizace z Německa, České republiky, Rakouska, Slovinska a Itálie.

O projektu se dozvíte více zde.

Zdroj: CENIA

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů