Pondělí, 22. července 2024

Vídeň spustila seznamovací platformu pro včelaře a zemědělce

Vídeň spustila seznamovací platformu pro včelaře a zemědělce

Ve Vídni funguje od jara letošního roku nová online platforma, která rychle, bezplatně a s minimem administrativy propojí včelaře a zemědělce. Městští včelaři získají možnost zamířit se svým včelstvem na novou plochu k opylování, zemědělci zase profitují z opylení a na konci spotřebního řetězce se radují i Vídeňané z výborného a kvalitního medu.

Vídeňští včelaři se často potýkají s nedostatkem kvetoucích ploch, které by mohlo jejich včelstvo opylovat. Vídeňští zemědělci zase stojí o co nejkvalitnější opylení jejich plodin. Co takhle dát je dohromady, aby si vzájemně pomohli? Přesně na této myšlence stojí takzvaná burza včelí turistiky (Bienenwanderbörse), která začala letos na jaře fungovat ve Vídni. Princip je jednoduchý. Zemědělské podniky s velkými plochami k opylení je mohou pomocí online platformy nabídnout včelařům. Včelaři pak na vybrané místo zamíří se svými včelstvy a nechají je tam ,,dělat svoji práci". Prospěch mají z tohoto výměnného obchodu obě strany.
Cílem nové platformy je pomoci více než 700 včelařům, kteří jsou ve Vídni aktivní, optimalizovat chov jejich včel. Včelaření ve městě s více než dvěma miliony obyvatel není totiž žádný med. Doprava, průmysl a výstavba bytů, stejně jako lidé vyhledávající přírodu a rekreaci, zasahují do přirozeného životního prostředí včel. Online burza má včelařům pomoci rychle, nebyrokraticky a zcela bezplatně najít nové ,,pastevní" místo pro jejich včelstva a přímo je propojit se zemědělci, firmami nebo obcemi.
Za službou stojí Zemědělské komory Dolního a Horního Rakouska, kde platforma funguje už od roku 2020, respektive 2023. Letos v dubnu implementovaly úspěšný a udržitelný koncept i spolková země Vídeň spolu s vídeňskou Zemědělskou komorou.
,,Jsme rádi, že se nám podařilo přivést do Vídně burzu včelí turistiky. Tato služba nejen zajišťuje, že si spotřebitelé mohou vychutnat vynikající vídeňský med, ale má také nesmírně pozitivní dopad na životní prostředí. Optimální opylení mnoha plodin významně přispívá k městskému zemědělství šetrnému ke klimatu s vysokým podílem ekologických potravin. Včely také prospívají veškeré zeleni ve Vídni, čímž zvyšují biodiverzitu a činí naše město jedním z nejzelenějších a nejrozmanitějších na světě," vyzdvihuje přednosti včelí burzy vídeňský radní pro klima a životní prostředí Jürgen Czernohorszky.
Další informace
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů