Pondělí, 22. července 2024

Záchranná brzda pro uhlí nemá dostatečné pojistky proti zneužití na úkor spotřebitelů

Záchranná brzda pro uhlí nemá dostatečné pojistky proti zneužití na úkor spotřebitelů

Poslanci a poslankyně Hospodářského výboru dnes hlasují o předložení pozměňovacího návrhu k novele energetického zákona (Lex OZE 3). Pozměňovací návrh umožní státu zabránit odstavení uhelné elektrárny a její další provoz dotovat na účet spotřebitelů elektřiny. Oproti původní verzi se sice návrh zlepšil v tom, že takový krok může Energetický regulační úřad (ERÚ) udělat pouze v případě naléhavé potřeby a ve veřejném zájmu. Bezpečnost dodávek navíc nebude dle ministra průmyslu Jozefa Síkely a předsedy ČEPS Martina Durčáka ohrožena ani v extrémním scénáři ukončení uhelných elektráren v roce 2027.

Přesto návrh stále nemá další potřebné pojistky proti zneužití pro zbytečné dotování uhelných elektráren. Podle Hnutí DUHA je nutné doplnit například maximální celkovou dobu dotovaného provozu, nejzazší termín konce takové podpory (rok 2028 či 2030) i termín zákazu spalování uhlí 2033. Poslanci a poslankyně mají stále možnost tyto pojistky doplnit pozměňovacími návrhy ve 2. čtení novely Lex OZE 3 v červenci.

Poslanci a poslankyně zároveň jednají o pozměňovacích návrzích, které umožní sdílení elektřiny ze samostatných baterií či poskytování podpůrných služeb pro elektro-energetickou soustavu ze strany energetických společenství. Lex OZE 3 celkově přináší moderní řešení pro energetiku bez uhlí a dalších fosilních paliv a byla by škoda jej kontaminovat podporou zbytečnou podporou uhlí.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká:

"Záchranný mechanismus pro nekonkurenceschopné uhelné elektrárny přináší riziko, že bude zneužit k jejich dotování na úkor spotřebitelů. Zachraňovat jím Tykačovy elektrárny - bez hrubého porušení zákona - nepůjde, protože jejich odstavení dodávky a tedy ani veřejný zájem vůbec neohrozí. Přesto je nebezpečné, že nouzový (dotovaný) provoz může být rok za rokem protahován. Proto je nutné do zákona začlenit i časové pojistky omezující maximální celkovou dobu dotovaného provozu, nejzazší termín konce dotací i úplný zákaz spalování uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2033. Smyslem Lex OZE 3 je totiž energetiku modernizovat, ne zakonzervovat."

http://hnutiduha.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů