Rozšířila se výstraha před extrémními dešti. Na MŽP jednala Ústřední povodňová komise, doporučuje omezit akce a nevstupovat do lesů
Českou republiku zasáhnou vydatné srážky, které se na našem území udrží až do konce týdne. Dnešní predikce Českého hydrometeorologického ústavu rozšířila výstrahu před extrémními srážkami zhruba o 50 km více k západu, zejména v oblasti Šumavy. Výstraha na extrémní srážky platí kromě Karlovarského a části Ústeckého kraje pro celé území České republiky. Nejvydatnější srážky předpokládají modely do nedělního večera v pásu od Novohradských hor přes Vysočinu až po Jeseníky. Kvůli nebezpečí povodní se dnes sešla Ústřední povodňová komise, která řídí ochranu území v případě povodní. Ta doporučuje od pátečního poledne omezit akce pro veřejnost a také nechodit do lesů, kde hrozí pády stromů.
,,Dnes jsem svolal Ústřední povodňovou komisi, protože naším cílem je od začátku být včas připraven a transparentně komunikovat. Denně vydáváme zpřesněné předpovědi srážek, jsme v kontaktu s hejtmany, komunikujeme s krajskými povodňovými komisemi a informujeme i ty nejmenší obce. Naším cílem je minimalizovat dopady na zdraví lidí a na majetky. I proto městům a obcím doporučujeme, stejně tak organizátorům, aby zvážili zrušení veřejných akcí od pátečních 12 hodin. A všem obyvatelům výrazně doporučujeme, aby od pátku nevstupovali do lesů a parků, protože hrozí pády stromů. Prověřili jsme kapacity státních hmotných rezerv, státní rozpočet počítá s krizovými situacemi, s přírodními živly a v rozpočtu máme alokovány finanční prostředky právě na tyhle situace," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Podle modelů se pásmo výraznějších srážek na pátek a sobotu rozšířilo zhruba o 50 km více k západu, postihne tedy více i střední Čechy a Jihočeský kraj. V sobotu by pravděpodobně ze začátku mělo intenzivněji pršet i na krajním východě Moravy a Slezska. Praha je stále na hraně výrazných srážek, které se budou odehrávat hlavně směrem na jihovýchod.
Na úrovni celého území se srážkové úhrny ve srovnání s odhady ze středy podstatně nemění, nepatrně nižší jsou extrémy v Jeseníkách, nicméně i tak by zde mělo napršet přes 300 mm.
Vydatné srážky budou postupně zesilovat na severním návětří hor z důvodu silného větru, který by měl v ČR foukat od pátku až do neděle. Nejvydatnější srážky modely stále předpokládají v Novohradských horách, na severním návětří Vysočiny, na horách na severu a severovýchodě ČR a také na krajním východě republiky. Největší srážky by měly zasáhnout Jeseníky.
Od pátku 13. 9. bude také platit výstraha před silným větrem, Ústřední povodňová komise proto doporučuje nevstupovat do lesů a parků s ohledem na výstrahu před pády stromů.
,,Velké vodní nádrže napříč Českou republikou mají v tuto chvíli volnou kapacitu na zachycení vody v celkové kapacitě 751 mil. m3 vody a nadále dochází k dalšímu upouštění vody tak, aby se volný zásobní prostor navýšil na maximum," řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Povodí Vltavy má aktuálně celkem volný prostor pro zachycení vody 297 mil. m3 a jedná se o vodní nádrže Lipno, Orlík, Římov a Hracholusky.
Volná kapacita pro zachycení vody v povodí Labe je k dnešnímu dni 94 mil. m3 a jedná se o nádrže Les Království, Rozkoš, Pastviny, Seč a Hvězda. Povodí Ohře má celkem volný prostor pro zachycení vody 85 mil. m3, a to v nádržích Skalka, Jesenice, Nechranice, Chřibská a Stráž pod Ralskem.
Povodí Odry má celkem volný prostor pro zachycení vody 120 mil. m3 a jedná se především o vodní dílo Slezská Harta, Kružberk, Šance a Morávka. V povodí Moravy je celkem volný prostor pro zachycení vody 155 mil. m3 a jedná se především o nádrže Vranov, Vír a Nové Mlýny.
Omezení se v dohledné době dotknou i hlavního města Prahy. ,,S vysokou pravděpodobností očekáváme překročení průtoku Vltavy v Praze na úrovni 450 m3/s, zítra tedy Povodí Vltavy uzavře povodňová vrata na Čertovce. Případné uzavření povodňového uzávěru plavební komory Smíchov ještě upřesníme s ohledem na další vývoj počasí. Očekáváme také zastavení plavby na dolní trati Vltavské vodní cesty v nejbližších dnech a je třeba počítat s možností, že bude třeba lodě a další plavidla přesunout do ochranných přístavů," dodal ministr Výborný.
,,Na dopady extrémních srážek se intenzivně chystají všechny složky IZS. Hasiči posilují operační střediska a aktivizují sbory dobrovolných hasičů, připravují pytle s pískem i další protipovodňová opatření. Zajišťujeme také informování veřejnosti i měst a obcí," říká ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
,,Za posledních 24 hodin do čtvrtečního rána napršelo na většině území s úhrny do 18 mm. Trvalé srážky budou na některých místech Česka trvat od dnešního dne takřka nepřetržitě až do neděle, během soboty navíc srážky na řadě míst výrazně zvýší svoji intenzitu například v oblasti Jeseníků," doplňuje ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.
Očekávaný vývoj srážek ke čtvrtku 12. 9.
Čtvrtek 12. září:
Déšť se bude během dne odehrávat zejména na východě Čech, na Moravě a ve Slezsku, kde by mělo za celý čtvrtek napršet většinou 20 až 30 mm, v Jeseníkách až kolem 40 mm.
Pátek 13. září:
Vydatnější déšť čekáme na jihu a východě Čech, na Moravě a ve Slezsku s úhrny 20 až 60 mm. Na návětří hor na severu republiky od Lužických hor až po Jeseníky může lokálně napršet kolem 100 mm.
Sobota 14. září:
Nejdeštivější den. V jihovýchodní polovině území naprší 20 až 60 mm, v Novohradských horách a na horách na severu od Lužických hor až po Beskydy a Bílé Karpaty může lokálně napršet přes 100 mm, podobné úhrny mohou být lokálně i jinde na Moravě a ve Slezsku i v nížinách. V Jeseníkách na návětří spadne až kolem 150 mm.
Neděle 15. září:
Srážkové úhrny jsou nejčastěji 15 až 40 mm, na severním návětří hor od Jizerských hor až po Beskydy může být lokálně až k 70 mm. Deště by mělo postupně během dne ubývat na většině území.
Výhled na začátek příštího týdne
Déšť bude pozvolna doznívat, v pondělí ještě s úhrny nejčastěji 1 až 10 mm, na horách místy kolem 20 mm.